Recesja na rynku złota. Rosyjscy giganci ograniczają wydobycie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSJak zarobić na złocie?

Dwa rosyjskie koncerny wydobywające złoto, Pietropawłowsk i Nord Gold, zapowiedziały zmniejszenie produkcji kruszcu. Po spadku ceny złota, firmy chcą skoncentrować się na cięciu kosztów.

Reuters przypomina, że wielu producentów złota poważnie dotknął zeszłoroczny 28-procentowy spadek cen tego surowca. Zmusiło ich to do przesunięcia w czasie inwestycji i cięcia kosztów.

Cięcia w kopalniach

- Wydobycie złota stanowiło dla kopalń największy koszt. Gdy ceny przestają iść w górę, trzeba ograniczyć wydobycie - tłumaczy Peter Hambro, prezes kopalni Pietropawłowsk. Spodziewa się, że w tym roku produkcja złota spadnie o 16 proc. do 625 000 uncji w porównaniu z poprzednim rokiem. Zdaniem Nord Gold, produkcja ukształtuje się na poziomie 870 000 do 920 000 uncji, w porównaniu do 924 400 uncji w roku 2013. Przychody spółki spadły w czwartym kwartale 2013 roku o 5 proc., licząc rok do roku, do 329 mln dolarów. "Aby zredukować koszty, zarząd koncentruje się na osiągnięciu większej efektywności we wszystkich kopalniach" - poinformował koncern w oświadczeniu. Z ankiety przeprowadzonej przez Reutersa wynika, że analitycy spodziewają się, iż cena złota nie spadnie poniżej 1 250 dolarów za uncję.

Autor: rf/klim/kwoj / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shuttershock