Reanimacja Citigroup za 306 mld dolarów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESCitigroup może liczyć na rządowy zastrzyk - 20 mld dolarów

Amerykański resort skarbu rzuca koło ratunkowe pogrążonemu w kryzysie koncernowi Citigroup i wykupuje jego akcje za 20 mld dolarów. Bank może liczyć nawet na 306 miliardów dolarów gwarancji rządowych - podaje Bloomberg.

O pomocy finansowej poinformowało w niedzielę Amerykańskie Ministerstwo Skarbu. Jak czytamy w rządowym oświadczeniu, skarb USA wykupi za 20 mld dolarów tzw. akcje uprzywilejowane.

Decyzja amerykańskiego rządu jest następstwem trudnych weekendowych rozmów z zarządem Citigroup.

Ciężkie czasy dla Citi

Sytuacja amerykańskiego koncernu bankowego jest wyjątkowo trudna. Tylko w ubiegłym tygodniu wartość akcji banku spadła o 60 proc. Citigroup nie pozostaje jednak bez pomocy. Oprócz rządowego wsparcia, bank otrzymał 25 mld dolarów z funduszu pomocowego.

Podliczając wszystkie gwarancje i środki zapomogowe, przeznaczone na rządową walkę z kryzysem, Citi może liczyć nawet na 306 mld dolarów - pisze Bloomberg.

Dotknięty kryzysem Citigroup tnie koszty. Jak podał ostatnio zarząd koncernu, trwa obecnie proces redukowania o 20 procent dotychczasowej 375-tysięcznej kadry pracowników. Jeszcze w październiku bank poinformował o zwolnieniu 22 tys. osób.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES