Raty kredytów większe o jedną piątą

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plRaty kredytów w górę

Środowa podwyżka stóp procentowych raczej nie spowoduje szoku dla kredytobiorców. Jednak, gdy zsumujemy skutki wszystkich podwyżek z ostatnich 12 miesięcy, okaże się, że kredytobiorcy płacą dziś ratę o jedną piątą wyższą niż przed rokiem - wylicza Open Finance.

Jak podliczył analityk Open Finance Emil Szweda na przykładzie kredytu zaciągniętego w złotówkach na 30 lat w ratach równych - rata wzrosła o 106 złotych dla każdych pożyczonych 100 tys. zł. Jeśli ktoś więc ma kredyt na 300 tysięcy złotych, płaci więcej o blisko 320 złotych miesięcznie, niż w lutym 2007 r.

Płace też w górę

Warto pamiętać, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły także wynagrodzenia. Jednocześnie obniżono składki rentowe, co także prowadzi do wzrostu pensji netto. Emil Szweda, analityk Open Finance

Uwzględniając te zmiany Open Finance wylicza, że osoba, która zarabiała przed rokiem 5 tys. złotych brutto i przeznaczała 50 proc. swojego wynagrodzenia netto na obsługę kredytu hipotecznego, dziś osiąga o 18 proc. wyższe wynagrodzenie netto, a udział podniesionej raty w miesięcznych dochodach wzrósł do 50,8 proc.

7,2 proc do końca roku? Statystycznie więc, mimo podwyżek pensji, dla kredytobiorców spłata miesięcznej raty wiąże się z większym obciążeniem.

- Nadal spodziewamy się, że do końca roku oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrośnie w okolice 7,0-7,2 proc., przy czym bardziej prawdopodobna jest górna granica tego przedziału. Prognoza opiera się na założeniu, że RPP dokona jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych - uważa Szweda.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ŚRODOWEJ PODWYŻCE STÓP

Kredyt w obcej walucie nie taki straszny

W dłuższym okresie obecne podwyżki mogą przysłużyć się nawet tym, którzy kredyt mają w złotówkach. Przemysław Kwiecień, analityk XTB

Pociesza on również tych zadłużonych w rodzimej walucie: w dłuższym okresie obecne podwyżki mogą przysłużyć się jednak nawet tym, którzy kredyt mają w złotówkach. Gdyby bowiem Rada dopuściła do trwałego wzrostu inflacji, wyższych stóp i tak nie udało by się uniknąć i wtedy zostałyby one z nami znacznie dłużej - wyjaśnia Kwiecień.

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl