Raty kredytów walutowych najniższe w historii

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Rata kredytu - jasna strona kryzysu

Polacy posiadający kredyty hipoteczne w walutach obcych mają powód do radości. Dzięki umocnieniu złotego i stopom procentowym pozostającym na najniższym od lat poziomie raty kredytów zaciągniętych rok, czy dwa temu są dziś niższe o kilkadziesiąt procent - wynika z najnowszego raportu Open Finance.

W ciągu ostatniego roku kursy euro i franka szwajcarskiego spadły o 20 proc., co w połączeniu z obniżką stóp procentowych oznacza ratę niższą o 22 proc. dla kredytów we franku i aż o 31 proc. dla kredytów w euro - piszą analitycy Open Finance w swoim zestawieniu.

Zyskuje każdy...

Analizując zmianę wysokości raty kredytu hipotecznego na sumę 300 tys. złotych i na 30 lat, zaciągniętego w lutym 2009 roku (to wtedy złoty był najsłabszy: frank kosztował średnio 3,30 zł, a euro niemal 5 zł) okazuje się, że tak mało jak teraz kredytobiorcy nie płacili jeszcze nigdy.

Rata kredytu we franku spadła z 1672 zł do 1297 zł, a w euro z 1849 zł do 1270 zł.

Dzięki spadkom stóp procentowych, powodów do narzekań nie mają także ci, którzy kredyty zaciągali w sytuacji odwrotnej – gdy latem 2008 roku złoty był najmocniejszy i frank kosztował 2 zł, a euro niewiele ponad 3 zł. Jesienią 2008 roku raty tych kredytów wzrosły o 10 (dla euro) do 20 (dla franka) procent, ale potem stopy procentowe zaczęły spadać i zrekompensowało to wysokie kursy walut.

W stosunku do początku okresu kredytowania rata kredytu w euro spadła z 2007 zł do 1440 zł, a we franku z 1531 zł do 1497 zł.

... a będzie jeszcze lepiej. Do czasu

Wg przewidywań większości analityków, w 2010 roku kursy euro i franka nadal będą spadać, co jest bardzo dobrą wiadomością dla osób posiadających takie kredyty. Trzeba jednak pamiętać, że taki stan nie będzie trwać wiecznie. I w strefie euro, i w Szwajcarii stopy procentowe są na bardzo niskich poziomach i trudno oczekiwać, by były jeszcze niżej. Zwłaszcza, że po wyjściu świata kryzysu na wzrost inflacji możemy liczyć "jak w banku".

Także dalsze spadki kursów euro i franka wcale nie są pewne. - Zaciągając kredyt hipoteczny w obcej walucie należy pamiętać o ryzyku kursowym i być przygotowanym na skokowy wzrost miesięcznej raty, jeśli prognozy analityków okażą się błędne - przypominają analitycy Open Finance.

Raty kredytów walutowych zaciągniętych w różnych okresach

Źródło: Open Finance

Źródło: Open Finance

Źródło zdjęcia głównego: TVN24