Ratingi 15 krajów strefy euro pod obserwacją

Najnowsze

Aktualizacja:
EPA/KARL-JOSEF HILDENBRANDNa liście znalazły się m.in Niemcy i Francja

Agencja Standard&Poor's potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne informacje, że "umieściła ratingi 15 krajów ze strefy euro, w tym Niemiec i Francji, na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym".

Dwa pozostałe kraje strefy euro, które nie zostały umieszczone na liście w poniedziałek, to Cypr, wciągnięty na nią wcześniej i Grecja, której rankingi już są niskie.

"Podjąć wszelkie możliwe kroki"

Wcześniej w poniedziałek S&P ostrzegła sześć czołowych krajów strefy euro, w tym Niemcy i Francję, że istnieje ryzyko obniżki ich ratingów w efekcie pogłębiających się ekonomicznych i politycznych problemów w Europie.

Informacje S&P napłynęły po tym, jak w poniedziałek prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosili wspólne francusko-niemieckie rozwiązania w kwestii zacieśniania współpracy w ramach strefy euro.

Paryż i Berlin wydały w poniedziałek wieczorem wspólne oświadczenie, w którym potwierdziły, że są zdeterminowane, by zapewnić stabilność strefy euro.

- Niemcy i Francja potwierdzają, że propozycje, które dzisiaj wspólnie wysunęły, wzmocnią zarządzanie na obszarze euro w celu pobudzenia stabilności, konkurencyjności i wzrostu - głosi oświadczenie. Oba kraje zapewniły, że "w pełni solidarnie, potwierdzają swą determinację, by podjąć wszelkie możliwe kroki (...) w celu zapewniania stabilności strefy euro".

Źródło: PAP, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: EPA/KARL-JOSEF HILDENBRAND