Rating Irlandii o trzy oczka w dół

Najnowsze

Aktualizacja:

Agencja Fitch ostro tnie rating Irlandii. Długoterminowy rating kraju został obnizony o trzy stopnie: z A+ do BBB+. Warto jednak, że to nadal rating inwestycyjny. Jak podano, perspektywa irlandzkiego ratingu jest stabilna.

Uzasadniając tę decyzję Fitch podał, iż boi się oto, że Dublin będzie musiał ponieść wysokie koszty restrukturyzacji banków, i - co więcej - rządowi będzie coraz trudniej zapożyczać się na rynku. Suma gwarancji depozytów bankowych, jakich udzielił irlandzki rząd, sięgaja 93,5 proc. Produktu Krajowego Brutto.

Fitcha niepokoją też ponure perspektywy dla irlandzkiej gospodarki. W nocy z wtorku na środę irlandzki parlament przyjął część budżetu na przyszły rok. Projekt ustawy zakłada oszczędności o wartości 6 miliardów euro. Kolejne elementy ustawy będą głosowane aż do lutego - a Irlandia musi przyjąć oszczędnościowy budżet, by dostać międzynarodową pomoc.

Wartość pakietu od Unii Europejskiej i MFW wyniesie w sumie 85 miliardów euro, z czego 35 miliardów ma wesprzeć kulejący irlandzki sektor bankowy.

Źródło: TVN CNBC, AFP