Rating Hiszpanii w dół. Od razu o dwa stopnie

Najnowsze

Aktualizacja:

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w czwartek wieczorem rating Hiszpanii o dwa stopnie - z "A" na "BBB" z perspektywą negatywną, co może oznaczać w przyszłości kolejne obniżenie wiarygodności kredytowej tego kraju.

Agencja S&P uzasadniła swą decyzję tym, że budżet Hiszpanii mogą obciążyć dodatkowo gospodarcze problemy tego kraju. Istnieje także poważne ryzyko dalszego zadłużania się państwa, gdyż rząd prawdopodobnie będzie musiał wesprzeć zagrożone upadkiem banki.

Hiszpania zmaga się z kryzysem zadłużeniowym i wprowadziła drastyczny plan oszczędnościowy. Według niego wprowadzenie dodatkowych oszczędności w sektorach oświaty i służby zdrowia pozwoli zrezygnować z wydatków w łącznej kwocie ponad 10 mld euro.

Rekordowe bezrobocie

Madryt obiecał zmniejszyć swój deficyt z 8,51 proc. PKB (pod koniec 2011 roku) do 5,3 proc. w roku 2012, a następnie do 3 proc. w 2013, ale cel ten może być trudny do osiągnięcia, ponieważ - jak poinformował w poniedziałek Bank Hiszpanii - w ostatnim kwartale kraj wszedł znów w recesję. Redukcję deficytu utrudni też rekordowe bezrobocie, które osiągnęło blisko 23 proc.

Źródło: PAP