Najnowsze

Raport Fed uspokaja rynki. Wzrosty na Wall Street

Najnowsze


Środowa sesja na giełdach w USA przyniosła wyraźne wzrosty głównych indeksów. Inwestorzy dobrze przyjęli gołębi wydźwięk "minutes" z marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej (Fed), banku centralnego USA, oraz lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne koncernu Alcoa.

Część amerykańskich bankierów centralnych w trakcie marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej była zdania, że tempo podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, zakładane przez projekcję Fed, może być zbyt szybkie - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Uspokojenie rynków

Kilku z nich wyraziło obawy, że prognoza stóp procentowych "może zostać błędnie zinterpretowana jako zamiar zmiany nastawienia w polityce monetarnej na mniej akomodacyjne" – napisano w minutes. Marcowa prognoza Fed zakłada, że stopa funduszy federalnych wzrośnie do 1 proc. z obecnych 0-0,25 proc. do końca 2015 roku oraz do 2,25 proc. rok później. - "Minutes" uspokoiły rynki. Powolne tempo podwyżek stóp proc. wydaje się teraz bardziej prawdopodobne. Raport nie wspomina o terminach, o których mówiła (szefowa Fed Janet - red.) Yellen – powiedział Jeffrey Kleintop, główny strateg inwestycyjny w LPL Financial. Po zakończeniu marcowego posiedzenia prezes Fed oświadczyła, że Rezerwa Federalna może zdecydować się na pierwsze podwyżki stóp procentowych sześć miesięcy po zakończeniu programu luzowania ilościowego. W komunikacie wydanym po ostatnim posiedzeniu Fed napisano jednocześnie, że stopy procentowe w USA powinny pozostawać bez zmian przez "znaczny okres czasu".

Reakcja inwestorów

Lepsze od oczekiwań wyniki finansowe podał we wtorek po sesji koncern aluminiowy Alcoa, nieoficjalnie otwierając tym samym sezon prezentacji raportów wynikowych za pierwsze trzy miesiące tego roku.

Zysk netto spółki w pierwszym kwartale 2014 roku wyniósł 9 centów na akcję, z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych. Analitycy szacowali, że zysk na akcję wyniesie 5 centów. Przychody Alcoa w pierwszym kwartale wyniosły 5,45 mld USD, podczas gdy rynek obliczał je na 5,55 mld USD. Spółka przewiduje, że w tym roku globalny popyt na aluminium przewyższy produkcję. Zyskiwały również spółki z branży internetowej, których kursy akcji silnie traciły w ostatnim czasie. W górę szły m.in. kursy Facebooka, LinkedIn Corp., Twittera oraz Yahoo. Regeneron Pharmaceuticals Inc. zyskiwał ponad 5 proc. razem z innymi spółkami technologicznymi, dla których była to najlepsza sesja od 7 lutego.

Ożywienie?

- Ostatnio rynki spisywały się słabo, co stwarza możliwość swego rodzaju ożywienia. Będzie to zależało głównie od poprawy danych z amerykańskiej gospodarki, a w szczególności od siły wyników spółek, publikowanych w najbliższych tygodniach - ocenił Richard Hunter z Hargreaves Lansdown. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,11 proc., do 16.437,18 pkt. S&P 500 zwyżkował o 1,09 proc. i wyniósł 1.872,18 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 1,72 proc., do 4.183,90 pkt.

Autor: msz/ / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości