Ranking wolności gospodarczej. Polska awansowała na 50. miejsce

Najnowsze

Aktualizacja:

Z 57. w roku 2013 na 50. miejsce w 2014 roku awansowała Polska w rankingu wolności gospodarczej. To najlepszy wynik w historii. Zdaniem The Heritage Foundation i "Wall Street Journal", które stworzyły zestawienie, pozostajemy krajem "umiarkowanie wolnym" gospodarczo.

Ranking wolności gospodarczej Index of Economic Freedom 2014 opublikowały The Heritage Foundation i Wall Street Journal. Polska zajęła 50. miejsce na świecie (na 186 badanych krajów) i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała o siedem miejsc. To najwyższe miejsce Polski w historii zestawienia. Nadal jednak wyprzedzają nas takie kraje, jak Oman, Barbados i Armenia.

Łatwiej o własny biznes

Polska osiągnęła lepszy wynik w porównaniu do 2013 roku o 1,0 pkt, otrzymując łącznie 67 punktów. Znacząca poprawa nastąpiła głównie w łatwości prowadzenia biznesu dzięki deregulacji zawodów oraz w barierach inwestycyjnych, gdzie uproszczono procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę.

W obszarach praw własności oraz poziomu korupcji zajęliśmy 41 lokatę. Jeśli chodzi o wydatki publiczne, Polska spadła o pięć miejsc i zajmuje dopiero 145. miejsce na 186 badanych państw. - Na pewno 50. miejsce jest lepsze niż 57. Uważam jednak, że powinniśmy aspirować do elitarnego grona krajów wolnych gospodarczo. W Europie należy do nich jedynie Szwajcaria. Ponadto przed nami są aż 22 kraje europejskie. Chciałbym też zwrócić uwagę, że wolność zależy wyłącznie od woli politycznej. Nie wymaga nakładów inwestycyjnych. Wystarczy stworzyć dobre warunki prawno-instytucjonalne do prowadzenia biznesu - powiedział Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Sąsiedzi wyżej

W regionie Europy Środkowej i Wschodniej najwyższą pozycję ma Estonia (4. miejsce w Europie). Wysoko są Niemcy (8. pozycja), Litwa (11. pozycja) i Czechy (15. pozycja). Za nami pozostają Węgrzy, Słowacy i Ukraina. Wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wynosi 60,3 pkt. i jest niemal o jeden punkt poniżej średniego wyniku z 2013 roku. W skali świata, począwszy od 2008 roku, wolność gospodarcza jest systematycznie ograniczana. Za kraje wolne gospodarczo The Heritage Foundation uznaje tylko sześć krajów na świecie: Kanadę, Hongkong, Singapur, Australię, Nową Zelandię oraz Szwajcarię.

Autor: msz/klim/ / Źródło: TVN24 BiS