Ranking stu najbogatszych Polek. Pierwsza ma majątek wart 2,5 mld zł

Najnowsze


Tygodnik "Wprost" publikuje listę stu najbogatszych Polek. W pierwszej dziesiątce znalazły się m. in. Grażyna Kulczyk, Aldona Wejchert i Irena Eris. Na liście zmieściły się też Agnieszka Radwańska i Anja Rubik.

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się Grażyna Kulczyk z majątkiem wartym 2,5 mld zł. Jak pisze "Wprost", Kulczyk "działając na własny rachunek, zgromadziła ogromny majątek". Jego największą częścią jest poznański kompleks Stary Browar. Do Kulczyk należą też liczne nieruchomości w Polsce i za granicą. Wspiera sztukę, jej kolekcja jest wyceniana na ponad 100 mln euro. Grażyna Kulczyk z wykształcenia jest prawnikiem. Drugie miejsce zajęła Barbara Komorowska z majątkiem 1,6 mld zł. Komorowska jest głównym udziałowcem w firmie Bakoma, jednym z największych producentów przetworów mlecznych. Bakoma wchodzi w skład grupy BZK, która skupia największe biznesy Barbary i Zbigniewa Komorowskich. W sumie we wszystkich firmach zatrudnionych jest 1,8 tys. osób. Na trzecim miejscu znalazła się Aldona Wejchert z majątkiem w wysokości 1,3 mld zł. Od początku kariery związana z Grupą ITI, głównym akcjonariuszem telewizji TVN. Od 1996 roku Aldona Wejchert jest dyrektorem generalnym, a potem prezesem zarządu i z tego stanowiska współtworzy sukces Multikina. W Grupie ITI Aldona Wejchert pełni funkcję wiceprezydenta i członka komitetu wykonawczego. Zasiada też m. in. w radzie nadzorczej TVN, radzie fundacji TVN "Nie jesteś sam". Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej i London Business School w Wielkiej Brytanii.

Poza podium

Miejsce 4. Solange Olszewska z majątkiem 832 mln zł. Olszewska jest prezesem Solaris Bus & Coach, lidera na polskim rynku autobusów miejskich. W europejskich miastach jeździ 11 tys. pojazdów Solaris. Firma zatrudnia dziś ponad 2,5 tys. osób i Polsce i blisko 500 w zagranicznych oddziałach. Miejsce 5. Anna Podniesińska z majątkiem 800 mln zł. Przywiozła do Polski takie zagraniczne matki jak Bata, DHL, Ogilvy & Mather i Oscar Jakobson. Majątek zdobyty w ten sposób wraz z mężem zainwestowali w nieruchomości w Warszawie, gdzie zarządzają kilkoma biurowcami i zabytkowymi kamienicami. Posiadają też tereny przemysłowe i grunty rolne w pobliżu stolicy i na Mazurach. Miejsce 6. Małgorzata Adamkiewicz z majątkiem 732 mln zł. To współwłaścicielka i dyrektor generalny Grupy Adamed, polskiej firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej, która produkuje ponad 250 produktów oferowanych w 40 krajach. Grupa zatrudnia dziś 1,6 tys. osób i posiada filie na Ukrainie, w Rosji, Hiszpanii i Kazachstanie. Miejsce 7. Teresa Mokrysz z majątkiem 564 mln zł. Jest twórczynią, szefową i współwłaścicielką grupy Mokate, producenta kaw, herbat i półproduktów dla przemysłu spożywczego. Jej najbardziej znane marki to Mokate, NYCCoffee, Minutka i Loyd. Miejsce 8. Irena Eris z majątkiem 520 mln zł. Właścicielka czołowego na rynku producenta kosmetyków. Zatrudnia ponad 800 pracowników, rocznie produkując ponad 20 mln sztuk kosmetyków. Marka Dr Irena Eris jest jedną z najcenniejszych polskich marek. Miejsce 9. Dorota Soszyńska z majątkiem wartym 510 mln zł. Dyrektor kreatywna i współwłaścicielka firmy Oceanic, producenta kosmetyków. Produkty spod marek AA Cosmetics, AA Prestige, AA Therapy i Oillan trafiają do 28 krajów, w tym takich jak Indie czy Japonia. Miejsce 10. Katarzyna Frank-Niemczycka z majątkiem 424 mln zł. Żona i biznesowa partnerka Zbigniewa Niemczyckiego, jednego z najbogatszych Polaków. Inwestuje głównie w rynek nieruchomości i branżę farmaceutyczną.

Wejchert, Radwańska, Rubik

Na kolejnych miejscach znalazły się m. in. Victoria Wejchert (miejsce 13.) z majątkiem 280 mln zł. To najmłodsza polska milionerka. 26-letnia spadkobierczyni Jana Wejcherta. Odziedziczone pieniądze zainwestowała w fundusz Capital36 FIZ i to przez niego inwestuje w projekty z branży spożywczej, rolnej i medycznej. Na 49. miejscu rankingu znalazła się Agnieszka Radwańska z majątkiem szacowanym na 65 mln zł. Polska tenisistka jest obecnie szóstą rakietą świata. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zarobiła na turniejach niemal 9 mln zł, a w całej karierze 54 mln zł. Jest twarzą wielu marek m. in. Lotto, Lexusa, czy Lilou. Z kolei na 90. miejscu uplasowała się Anja Rubik, której majątek jest - według "Wprost" - warty 25 mln zł. Modelka podpisywała kontrakty z takimi markami jak Versace, Dior, Chanel, Gucci czy Dolce & Gabbana. Głównym składnikiem jej dochodów są przychody z reklam.

Autor: mn/bgr / Źródło: Wprost