Najtańsze miasta do życia w Europie. Zobacz ranking

Najtańsze miasta do życia w Europie
Najtańsze miasta do życia w Europie
TVN24 BiS
TVN24 BiSNajtańsze miasta do życia w Europie

Tartu, Porto, Saloniki - to najtańsze miasta w Europie według rankingu przygotowanego przez Glassdoor. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się po dwa estońskie, greckie, hiszpańskie oraz portugalskie miasta. O rankingu rozmawiali goście TVN24 BiS.

Jak wynika z rankingu amerykańskiego portalu Glassdoor, najtańszym miastem do życia w Europie okazało się Tartu. - Jest to miasto studenckie, gdzie mieszkania są nawet trochę droższe niż w Tallinie, ale inne usługi są tańsze - wskazuje Kazimierz Popławski, redaktor "Przeglądu Bałtyckiego".

Przygotowując ranking, zwrócono uwagę na stosunek cen do zarobków oraz na to, ile można w danym mieście kupić za podobną kwotę. Na drugim miejscu znalazło się Porto. Według autorów badania życie w obu miastach jest o 70 proc. tańsze niż w Nowym Jorku.

Ostatnie miejsce na podium przypadło zaś Salonikom.

To jednak nie jedyne greckie miasto w w pierwszej dziesiątce zestawienia. Na piątym miejscu uplasowały się bowiem Ateny. - Kryzys w Grecji trwa, ale spowodował jedną rzecz: ceny poszły w dół. To jest bardzo fajne dla ludzi tam mieszkających - mówi Theo Vafidis, szef kuchni, Grek mieszkający w Polsce. Jak podkreśla, weekend w Atenach jest tańszy niż w Trójmieście.

Drogie Włochy

W czołówce zabrakło miejsca dla włoskich miast. - Włochy są piękne, ale to nie znaczy, że są tanie. Od kiedy wprowadzono euro, Włosi narzekają na kryzys - wskazuje Vito Casetti, Włoch mieszkający w Polsce.

Zdaniem Kazimierza Popławskiego w przeciwieństwie do Włoch czy Grecji, Estonia nie zdążyła jeszcze stać się drogim krajem. - Estonia startowała z mniej więcej takiego samego pułapu, co Polska, więc można ją porównywać bardziej do naszego kraju niż Włoch, które były krajem wysokorozwiniętym, bogatym już od wielu dekad - tłumaczy gość programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS.

Koszt życia w wybranych miastachGlassdoor

W rankingu nie pojawiło się żadne polskie miasto. Jak jednak zwraca uwagę Popławski, Tallin, który znalazł się tuż za podium, można porównywać z Warszawą. - Wynajem mieszkań jest prawdopodobnie tańszy niż w Warszawie. Natomiast żywność jest o 20 proc. droższa - mówi Kazimierz Popławski.

Pierwsza dziesiątka rankingu najtańszych miast w Europie:

1. Tartu (Estonia)

2. Porto (Portugalia)

3. Saloniki (Grecja)

4. Tallin (Estonia)

5. Ateny (Grecja)

6. Lizbona (Portugalia)

7. Barcelona (Hiszpania)

8. Graz (Austria)

9. Marsylia (Francja)

10. Madryt (Hiszpania)

W rankingu wzięto pod uwagę sytuację w 18 krajach: Szwajcarii, Danii, Niemczech, Szwecji, Holandii, Finlandii, Norwegii, Irlandii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Grecji, Estonii oraz Stanach Zjednoczonych.

Oglądaj program "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 12.00.

Autor: ag, mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości