Raniła zamiast ratować. Producent poduszek odpowiada na pytania Kongresu

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatSprawa poduszek przed Kongresem USA

Kolejne czarny chmury zebrały się nad firmą japońską firmą produkującą poduszki powietrzne. Amerykańscy senatorowie twierdzą, że produkty Takaty przyczyniły się do śmierci co najmniej sześciu osób.

Dyrekcja Takata Corp. została wezwana przed komisję Kongresu USA w celu złożenia wyjaśnień. Wszystko dlatego, że produkowana przez Japończyków poduszka powietrzna zamiast ratować życie, z powodu wady może je odbierać.. Produkty firmy umieszczono w blisko 16 mln samochodów na świecie.

- Kiedy następowało uderzenie, przez poduszkę powietrzną wypadł metalowy fragment urządzenia i wbijał się w twarz. Byłam przerażona, przestałam widzieć na jedno oko, a po szyi zaczęła spływać mi krew. Od tamtej pory przeszłam już kilka operacji i rehabilitację, a nadal nie widzę tak, jak przed wypadkiem - zeznała jedna z poszkodowanych.

Przypadki śmiertelne?

Jak wynika z analiz zebranych przez śledczych z Kongresu, niektórzy kierowcy nie przeżyli podobnych awarii. Przypadków śmiertelnych ma być pięć. Być może to dopiero początek, bo od kilku tygodni do sądów w USA napływają wnioski o odszkodowania za obrażenia towarzyszące wypadkom, podczas których otwierały się poduszki.

Podczas przesłuchania przed Kongresem podstawowym pytaniem było to, czy japońska firma miała świadomość, że ich produkt był wadliwy, przed poinformowaniem producentów samochodów. Kongres nie uzyskał odpowiedzi na to pytanie.

- Miliony naszych poduszek powietrznych są działa dobrze, ale jeśli zdarzyły się ich awarie, to nie mieści się to w naszych standardach. Jest nam niezmiernie przykro, że poduszka nie spełniła swojej roli - zapewnił Hiroshi Shimizu, dyrektor ds. jakości Takata Corp.

Na początku miesiąca w związku z awariami, amerykańskie władze zaapelowały do kierowców o wymianę poduszek powietrznych. Sprawa dotyczy aut produkowanych przez takie koncerny jak Chrysler, Ford, BMW, General Motors, Honda, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru i Toyota.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat, CNN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat, CNN