Minister: zmiana w 500 plus wydaje się nieunikniona

Najnowsze

Rafalska o 500 plus: bierzemy pod uwagę zmianę kryterium dochodowego
wideo 2/11

Kryterium w programie Rodzina 500 plus musi być takie, żeby świadczenie było dostępne dla najsłabiej zarabiających samotnych rodziców – oceniła szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

- Konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego, to się wydaje nieuniknione w 2019 r. Ministerstwo myśli już o kwocie, ale program jest rządowy, a nie ministerialny. To musi być uzgodnione. To kryterium musi być takie, żeby (500 plus – red.) było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. To jest punkt wyjścia. Moim zdaniem propozycję poznacie państwo nie później niż pod koniec pierwszego kwartału 2019 roku – powiedziała PAP Rafalska.

Wzrost płacy minimalnej

Zapowiadane podniesienie progu dochodowego ma związek z podniesieniem płacy minimalnej, która od 1 stycznia wyniesie 2250 zł (1634 zł na rękę).

W obecnym kształcie programu rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko i utrzymujący się w 2019 r. z minimalnej pensji, będzie zarabiać o 34 złote za dużo, by otrzymać świadczenie w kolejnych latach.

Ministerstwo przypomina, że podwyżka płacy minimalnej od 2019 r. nie skutkuje weryfikacją przyznanych już świadczeń. W ramach 500 plus prawo do świadczenia na pierwsze dziecko, na nowy okres świadczeniowy, jest wyliczane na podstawie dochodu z 2017 r. Minimalna pensja z 2019 r. będzie brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do 500 plus w kolejnym okresie świadczeniowym – od października 2020 r. do września 2021 r. W ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka. Ich przeciętny miesięczny dochód na członka rodziny nie może jednak przekraczać obecnie 800 zł netto lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pexels.com