Rada ucisza reklamy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Krajowej Radzie uda się zapanować nad głosnością?

Reklamy nie mogą być głośniejsze niż wcześniejsze audycje, a ich dźwięk nie powinien być przeraźliwie brzmiący - takie zasady wprowadza przyjęta właśnie nowelizacja rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o działalności reklamowej i telesprzedaży w programach radiowych i telewizyjnych.

Nowelizacja wejdzie w życie pięć miesięcy od daty publikacji w Dzienniku Ustaw. Na razie projekt trafi do Rządowego Centrum Legislacji, które zajmuje się drukiem Dziennika.

Poziom głośności reklam ma być ustalany na podstawie specjalnego "algorytmu obiektywnego pomiaru głośności dźwięku wielokanałowego". KRRiT przygotowuje się do rozpisania przetargu na aparaturę monitorującą natężenie dźwięku. Wedle wstępnych szacunków, jej koszt wyniesie ok. 150 tys. zł.

Skargi w sprawie zbyt głośnych reklam od lat napływają do KRRiT. W 2006 r. interweniował w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich. W reakcji na napływające do niego skargi RPO zwracał uwagę, że "spokój psychiczny", który burzy nagłe natężenie dźwięku reklam, "należy niewątpliwie do otwartego katalogu dóbr osobistych chronionych na podstawie art. 23 Kodeksu cywilnego".

By zaradzić temu problemowi KRRiT jeszcze w lutym opracowała projekt rozporządzenia, które miało gwarantować, że poziom głośności reklam będzie taki sam, jak pozostałych programów. W toku konsultacji z KRRiT nadawcy zaproponowali jednak inne rozwiązanie: zamiast ustalać odgórne regulacje o charakterze technicznym, chcieli, by KRRiT wezwała środowisko do samoregulacji.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24