Rada LOT o kadrach 21 września

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Grupa LOT miała w zeszłym roku 93 mln zł straty. Rok wcześniej było to 706 mln zł

Posiedzenie Rady Nadzorczej PLL LOT, którego tematem miały być zmiany w zarządzie firmy, zostało przesunięte z 10 na 21 września - poinformował w czwartek rzecznik firmy Jacek Balcer.

- Zostaliśmy poinformowani o przesunięciu posiedzenia Rady Nadzorczej z najbliższego piątku na 21 września - powiedział w czwartek PAP Balcer.

Na 21 września zaplanowane jest również Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PLL LOT. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do spółki, w porządku obrad WZA zapisany jest punkt dotyczący zmian w składzie RN spółki.

Będą zmiany w zarządzie?

Środowe media poinformowały, że na planowanym na piątek 10 września posiedzeniu Rady Nadzorczej spółki miało dojść do odwołania dwóch członków zarządu PLL LOT. Związkowcy twierdzili, że może chodzić o odwołanie prezesa Sebastiana Mikosza. Sprawy nie chcieli komentować ani minister skarbu Aleksander Grad, ani członkowie rady nadzorczej i kierownictwa spółki.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w PLL LOT Stefan Malczewski powiedział PAP, że powodem decyzji o ewentualnym odwołaniu Mikosza mogą być ostatnie wydarzenia w spółce. Chodzi m.in. o referendum strajkowe czy konflikt z pilotami.

Co przyniosła restrukturyzacja?

W spółce od kilku miesięcy trwa proces restrukturyzacji. W ramach zwolnień grupowych, które rozpoczęły się w październiku 2009 roku do końca maja tego roku z firmy odeszło 400 osób. Poza tym spółka wypowiedziała umowy o pracę niektórym osobom zatrudnionym w zagranicznych oddziałach firmy. W lipcu została wydzielona z LOT-u Baza Techniczna i przekształcona w spółkę LOT Aircraft Maintenance Services, do której przeszło z LOT ok. 850 osób. Z ok. 3 tys. 600 osób, które pracowały w firmie w chwili obejmowania przez Mikosza stanowiska prezesa, nadal jest zatrudnionych ok. 2 tys. 300 pracowników.

PLL LOT za 2009 rok odnotował stratę operacyjną w wysokości 335,3 mln zł; rok wcześniej strata wyniosła 231,9 mln zł. W ubiegłym roku wynik netto spółki był ujemny i wyniósł 168,1 mln zł, a w 2008 roku minus 732,7 mln zł. Wynik brutto w ubiegłym roku wyniósł minus 173 mln zł, natomiast rok wcześniej minus 733,5 mln zł. Strata całej grupy LOT wyniosła w 2009 roku ok. 93 mln zł, rok wcześniej było to ponad 706 mln zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24