Najnowsze

Rada dialogu społecznego zamiast Komisji Trójstronnej. Związkowcy chcą inicjatywy ustawodawczej

Najnowsze

Czternastu na jednego. Tym jednym jest ministerstwo pracy - tymi czternastoma Otwarte Fundusze emerytalne. Właśnie na tej linii rozgorzała prawdziwa bitwa. Resort zamierza dobrać się do dochodów funduszy zarządzających naszymi emeryturami.
Paweł BednarzSolidarność" zaproponowała, aby obecną komisję zastąpiła rada dialogu społecznego

Już od roku związki zawodowe, organizacje pracodawców i rząd nie są w stanie ustalić nowych zasad prowadzenia dialogu społecznego – alarmuje "Rzeczpospolita".

Komisja Trójstronna w praktyce nie działa już od ponad roku. "Solidarność" zaproponowała, aby obecną komisję zastąpiła rada dialogu społecznego. Miałaby to być niezależna instytucja z własnym budżetem podległa albo marszałkowi Sejmu, albo prezydentowi. Rada miałaby prawo inicjatywy ustawodawczej, a jej decyzje byłyby dla rządu wiążące.

Obecnie wszystkie trzy centrale związkowe ustalają wspólne stanowisko. - Nasze prace zbliżają się do końca. Myślę, że w pierwszych dniach lipca przekażemy je pracodawcom – mówi Tadeusz Chwałka, przewodniczący Forum Związków Zawodowych.

Pracodawcy jednak nie wierzą w szybkie porozumienie się ze związkami. - Miesiąc temu wysłaliśmy im nasze propozycje zmian, ale dotąd nikt się do nich nie odniósł – tłumaczy Zbigniew Żurek, ekspert Business Centre Club.

- Mamy już przygotowane swoje propozycje, ale pokażemy je dopiero wtedy, gdy partnerzy społeczni zaprezentują wypracowane przez siebie rozwiązania – mówi wiceminister pracy Jacek Męcina.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Bednarz

Pozostałe wiadomości