Rachunki za gaz mniejsze średnio o 10 proc.

TVN 24Odbiorcy, którzy używają gazu do gotowania, zapłacą miesięcznie średnio mniej o 2,61 zł.

Spadek cen gazu dla gospodarstw domowych średnio o 10 proc. zakładają nowe taryfy na sprzedaż gazu w 2013 r. Zatwierdził je w poniedziałek prezes URE. Obniżka to efekt wynegocjowania przez PGNiG niższych cen gazu z Rosji.

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, nowa taryfa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r., oznacza dla odbiorców gazu z grup taryfowych gospodarstw domowych spadek płatności o ok. 10 proc.

Dla pozostałych grup odbiorców spadek płatności wyniesie od 2 do 4 proc. Taryfa została zatwierdzona na trzy kwartały, do 30 września 2013 r. Według wyliczeń Urzędu, odbiorcy z grupy taryfowej W-1, którzy używają gazu do gotowania, zapłacą miesięcznie średnio mniej o 2,61 zł.

Odbiorcy z grup taryfowych W-2, pobierający gaz dla celów gotowania i podgrzewania wody, zapłacą miesięcznie średnio o 10,43 zł mniej.

Natomiast odbiorcy, którzy ogrzewają mieszkania gazem - z grupy W-3 - zapłacą średnio mniej o 39,27 zł netto.

Tańszy zakup URE podał, że powodem zmiany taryfy jest pomyślne zakończenie negocjacji w sprawie zmiany formuły cenowej w kontrakcie przedsiębiorstwa z Gazpromem.

W ich efekcie PGNiG uzyskało obniżenie bieżących cen zakupowych gazu (skali nie ujawniono, ale sugerowano, że jest ponad 10-procentowa) oraz otrzyma częściowy zwrot kwot już zapłaconych za okres od 1 kwietnia 2011 r. do 30 września 2012 r. Na początku listopada 2011 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło procedurę arbitrażu w sporze z Gazpromem o ceny gazu. Wnioski do arbitrażu wycofano po wynegocjowaniu obniżki.

Autor: MAC/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości