Rachunek na plusie pierwszy raz od roku

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Po lutym mamy "górkę" na rachunku

- W lutym 2010 roku saldo na rachunku obrotów bieżących było dodatnie i wyniosło 106 mln euro, wobec 754 mln euro deficytu w styczniu - poinformował Narodowy Bank Polski. Analitycy spodziewali się w lutym deficytu od 153 do ponad 200 mln euro. Ostatni raz nadwyżkę zanotowano w lutym 2009 roku.

Bank centralny wyjaśnił, że na wysokość dodatniego salda wpłynęło dodatnie saldo transferów bieżących (1,168 mld euro) i usług (109 mln euro). Ujemne były saldo dochodów (923 mln euro) i obrotów towarowych (248 mln euro). Jeśli chodzi o to ostatnie to eksport towarów w lutym 2010 r. oszacowano na poziomie 9 mld 140 mln euro, a import w wysokości 9 mld 388 mln euro.

Saldo dodatnie

Saldo zagranicznych inwestycji w Polsce było dodatnie i wyniosło 3 mld 4 mln euro. Według banku o wysokości tego salda zadecydował w głównej mierze napływ netto kapitału z tytułu inwestycji portfelowych i bezpośrednich.

Saldo obrotów bieżących jest łączną miarą rozliczeń gospodarki z zagranicą, wynikających z bieżących operacji - głównie kupna i sprzedaży towarów i usług. Deficyt obrotów bieżących oznacza, że część towarów lub usług kupiliśmy na kredyt, a zatem stanowi on miarę zapożyczenia się gospodarki za granicą w danym okresie i określa tempo wzrostu długu zagranicznego.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24