Najnowsze

PZU zainwestuje w badania, rozwój i komercjalizację nauki

Najnowsze

media.pzu.plUbezpieczeniowy gigant i NCBiR utworzą duży fundusz

Ubezpieczeniowy gigant i NCBiR utworzą duży fundusz, który będzie inwestował w badania, rozwój i komercjalizację wyników – ujawnia "Puls Biznesu".

Według ustaleń "Pulsu Biznesu", PZU jest na ostatniej prostej do utworzenia wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) funduszu venture capital, który zajmie się innowacjami made in Poland.

- Charakter projektu jest czysto komercyjny. Wehikuł zajmie się inwestycjami w wyselekcjonowane projekty o charakterze innowacyjnym i pomocą w ich komercjalizacji. Podstawowym celem jest wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w polskich przedsiębiorcach - mówi Ryszard Trepczyński, wiceprezes Grupy PZU, odpowiedzialny za pion inwestycyjny.

Inwestorzy założyciele

Plan zakłada, że rządowe centrum i PZU będą inwestorami założycielami (tzw. cornerstone investors) funduszu o wielkości 75-200 mln USD (255-680 mln zł), z czego te dwie instytucje wniosą ok. 75 proc. Pozostałe 25 proc. ma pochodzić od dwóch-czterech inwestorów.

Wehikuł, którym PZU i NCBiR będą zarządzać wspólnie, będzie funduszem funduszy. To oznacza, że nie będzie inwestował bezpośrednio w innowacyjne projekty, lecz w fundusze venture capital. W ten sposób zmniejszy ryzyko, bo pieniądze będą powierzane różnym zespołom zarządzających.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: media.pzu.pl

Pozostałe wiadomości