PZU ma nowego szefa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PZU ma nowego prezesa

Andrzej Klesyk, wiceprezes firmy doradczej Boston Consulting, będzie nowym prezesem PZU - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" ze źródeł zbliżonych do Ministerstwa Skarbu.

Klesyk zastąpi na stanowisku prezesa PZU mianowaną na kilka tygodni przed wyborami Agatę Rowińską, wieloletnią pracownicę Ministerstwa Skarbu. Nowy szef PZU jest znany przez rynki finansowe. Kilka miesięcy temu ubiegał się o fotel prezesa PKO BP. Jednak wycofał się z konkursu. Jego nominacja kończy kilkumiesięczny impas w zarządzie PZU. Dotychczasowy, dwuosobowy zarząd spółki, nie spełniał wymogów ustawy ubezpieczeniowej. Ani prezes Rowińska, ani członek zarządu Beata Kozłowska - Chyła, nie miały zgody Komisji Nadzoru Finansowego na pełnienie funkcji. KNF groziła nawet wprowadzeniem zarządu komisarycznego w PZU.

Trudne zadanie dla nowego prezesa

Nad PZU ciągle wisi konflikt z mniejszościowym akcjonariuszem holenderską spółką Eureko, która ma prawie 33 proc. akcji firmy i domaga się od polskiego rządu dokończenia prywatyzacji PZU. Kolejny pakiet, 21 proc. akcji, i wprowadzenie spółki na giełdę obiecał Eureko rząd AWS w aneksie do umowy prywatyzacyjnej z 2001 r. Jednak kolejne rządy SLD i PiS nie wywiązały się z umowy uznając, że skarb państwa powinien zachować kontrolę nad PZU. Trybunał Arbitrażowy w Londynie już w 2005 r. kazał polskiemu rządowi dokończyć prywatyzację PZU. Dwa tygodnie temu Sąd Apelacyjny w Brukseli odrzucił wniosek polskiego rządu o uchylenie tej decyzji. Trybunał Arbitrażowy rozpoczął już procedurę obliczania odszkodowania dla Eureko, które szacuje straty na co najmniej 8 miliardów złotych. Minister skarbu przygotowuje własne szacunki.

Awantura z Eureko ciągle elektryzuje

Rząd podkreśla, że chce dogadać się z Eureko. Niewykluczone, że w rozwiązanie konfliktu zaangażuje się EBOiR, który odkupi część udziałów ubezpieczyciela od skarbu państwa. W najbliższych tygodniach b. premier Kazimierz Marcinkiewicz, polski przedstawiciel w radzie dyrektorów EBOiR, ma przedstawić premierowi i ministrowi skarbu konkretną propozycję zaangażowania banku w PZU.

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24