PZU jednak ulży budżetowi?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Miliardy popłyną z PZU SA?

28 sierpnia odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy, które umożliwi wypłatę dywidendy z zysku PZU - zapowiada "Puls Biznesu". Jeszcze w tym tygodniu ma się ukazać ogłoszenie o zwołaniu walnego – podaje z kolei "Rzeczpospolita". PZU to kolejna spółka, po której zyski zamierza sięgnąć Skarb Państwa.

Skarb Państwa ściąga dywidendy z większości spółek, w których ma udziały. Już przeforsował miliardowe wypłaty m.in. z PKO BP i ENEI. W przypadku PZU SA sytuację komplikuje wieloletni konflikt z holenderskim Eureko, posiadaczem 30-procentowego pakietu akcji. Aby pieniądze mogły zostać wypłacone, muszą się porozumieć obaj główni udziałowcy.

Skarb chciałby i pieniędzy z niewypłaconych zysków z poprzednich lat, i zaliczki na zysk tegoroczny. Możliwość wypłaty w formie zaliczki dla akcjonariuszy połowy zysku wypracowanego w danym roku daje kodeks spółek handlowych. – Dodatkowo wypłatę tę można powiększyć o zysk niewypłacony w poprzednich latach, a zgromadzony na kapitale rezerwowym spółki akcyjnej, którym w celu wypłaty zaliczki może dysponować zarząd – tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prawnik z kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, Paweł Moskwa.

Miliardy zysku czekają

Łączny zysk zgromadzony przez PZU opiewa na 11,8 mld zł. Skarb Państwa może z tego tytułu otrzymać ponad 6,5 mld zł - podaje "Rzeczpospolita". Z kolei "Puls Biznesu" wylicza, że gdyby akcjonariusze chcieli "wydrenować spółkę do maksimum", łączna wypłata sięgnęłaby nawet 16 mld zł. Wówczas połowa zysku zasiliłaby budżet, a 1/3 trafiła do kasy Eureko.

Podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które odbędzie się z inicjatywy Ministerstwa Skarbu, akcjonariusze mają wyrazić zgodę na sprzedaż ośrodków wczasowych należących do PZU. W porządku obrad ma znaleźć się także punkt dotyczący przegłosowania zmian umożliwiających przesunięcie pieniędzy z kapitałów zapasowych na dywidendę.

Ugoda z Eureko bliska?

Czy zwołanie walnego oznacza, że ośmioletni spór Skarbu Państwa z Eureko o PZU jest bliski rozwiązania? Przy okazji zwyczajnego, zakończonego 29 lipca Walnego, resort skarbu poinformował, że negocjacje wydłużono do końca września.

Jak teraz ustalił "Puls Biznesu", Eureko pogodziło się już, że resort skarbu nie pozwoli mu na przejęcie kontroli nad PZU. Chce jednak gwarancji wprowadzenia spółki na giełdę. Domaga się też odszkodowania - na to jednak minister skarbu Aleksander Grad stanowczo się nie zgadza.

Resort oferuje za to część dywidendy z PZU oraz oddanie kontroli nad Bankiem Gospodarki Żywnościowej. Tam 60 proc. akcji ma Rabobank - główny akcjonariusz Eureko, ale resort ma głos blokujący.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24