Putin: trzeba zastąpić zachodnie części rosyjskimi. Sankcje szansą dla przemysłu zbrojeniowego?

Najnowsze

mil.ruRosyjskie wojsko modernizuje między innymi rakiety balistyczne

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że konieczne jest pełne dotrzymanie terminów i wielkości dostaw broni dla sił zbrojnych do roku 2020. Podkreślił, że zakłady przemysłu zbrojeniowego powinny przystąpić do zastąpienia importowanych komponentów.

Za główne zadanie prezydent Putin na naradzie w sprawie rozwoju sił zbrojnych uznał zapewnienie wysokiej jakości wyrobów, która powinna przewyższać jakość produkcji zagranicznej.

Rada Putina

Sankcje nałożone przez UE i USA na Rosję w związku z jej działaniami na Ukrainie zakładają m.in. ograniczenie dostępu do kapitału dużym rosyjskim firmom naftowym i zbrojeniowym. Planowane dostawy dla armii powinny być zrealizowane bez wszelkiego odwoływania się do okoliczności - uważa prezydent Putin. Zażądał od zakładów przemysłu zbrojeniowego zagwarantowania wysokiej jakości nowych opracowań. - Wiele z tego, co importujemy, dawno już moralnie się zestarzało. Mamy obiektywną możliwość wykonać krok z wyprzedzeniem - wyraził przekonanie Putin. Przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony Anatolij Gulajew powiedział w czwartek, że jego resort przywiązuje pierwszorzędne znaczenie do kwestii zastąpienia importu.

Idą "na swoje"

Agencja RIA-Nowosti przypomina, że gdy w tym roku USA i UE wprowadziły sankcje wobec wielu rosyjskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego i pod znakiem zapytania stanął zakup helikopterowców (typu Mistral) od Francji oraz ustała współpraca w zbrojeniówce z Ukrainą, Rosja wzięła kurs na zastępowanie importu w tej dziedzinie. W roku 2008 zainicjowano reformę wojskową, której kluczowym punktem stało się kompleksowe przezbrojenie armii i floty Federacji Rosyjskiej.

Merkel: sankcje są nieuknioneTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru