Putin: to spekulanci osłabili rubla. Będą kary dla winnych?

Najnowsze

TVN24 BiSRubel odrabia straty na rynku walutowym

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził w poniedziałek, że ma nadzieję że decyzja banku centralnego Rosji pomoże ustabilizować kurs rosyjskiej waluty. Dodał również, że nie widzi powodów do tak głębokich spadków.

Putin poinformował, że powiedział Christine Lagarde, szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że ostatnie spadki wartości rubla to efekt "ataków spekulantów". Dodał też, że bank centralny jego kraju może ukarać odpowiedzialne za takie działania osoby.

Odbicie rubla

W poniedziałek od rana kurs waluty narodowej Rosji piął się w górę. O godz. 17.10 czasu lokalnego (czyli o godz. 15.10 w Polsce) na giełdzie w Moskwie za 1 dolara płacono 45,33 rubli, to 1,31 mniej niż na zamknięciu w piątek. Za 1 euro w poniedziałek płacono 56,55 rubli, tj. o 1,48 mniej niż w piątek na koniec dnia. Poniedziałkowy wzrost kursu rubla eksperci w Moskwie tłumaczą tym, że w ocenie uczestników rynku, ostra faza przeceny rubla, która miała miejsce w zeszłym tygodniu, dobiegła końca. W poprzednim tygodniu rosyjska waluta straciła na wartości 11 proc. Na sytuację na rynku walutowym wpłynęło też oświadczenie Banku Rosji, czyli banku centralnego Federacji Rosyjskiej, który w poniedziałek ogłosił, że faktycznie uwolnił kurs rubla, odchodząc od dotychczasowego mechanizmu polityki kursowej. Bank Rosji wyjaśnił, że zlikwidowane zostało pasmo dopuszczalnych odchyleń kursu rubla i regularne interwencje na rynku, gdy kurs dochodził do granic pasma lub je przekraczał.

Ważna zmiana

Bank Rosji zaznaczył, że jego nowe podejście do operacji na rynku wewnętrznym nie zakłada całkowitej rezygnacji z interwencji walutowych. Wyjaśnił, że mogą one nastąpić w wypadku powstania zagrożenia dla stabilności finansowej. Prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina oznajmiła, że uważa za niecelowo trwonienie rezerw walutowo-kruszcowych na walkę z fundamentalnymi tendencjami na rynku walutowym. - Nasze rezerwy walutowe są wystarczające - przekraczają 400 mld dol. Są nam jednak potrzebne m.in. do tego, aby w razie ataku spekulacyjnego na rynku walutowym bronić naszej waluty narodowej - powiedziała.

Rubel odrabia straty na rynku walutowym TVN24 BiS

Autor: msz//km / Źródło: Reuters, PAP,