Putin i Merkel przełamują lody. Wspólnie otworzyli Targi w Hanowerze

Najnowsze


Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin otworzyli w niedzielę w Hanowerze Międzynarodowe Targi Przemysłowe. W tym samym czasie kilkaset osób protestowało przeciwko polityce Putina.

Merkel powiedziała, że otwarte społeczeństwo jest gwarantem dobrobytu. - Jesteśmy przekonani, że warunkiem (dobrobytu) jest wolne społeczeństwo obywatelskie - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu podczas ceremonii otwarcia targów. Zaapelowała do Putina, by "dał szansę" organizacjom pozarządowym, które są "awangardą innowacji".

Putin skoncentrował się na ekonomicznych aspektach stosunków swego kraju z Niemcami.

- Wzajemne zaufanie i koordynacja polityki gospodarczej między Rosją i Niemcami oraz dialog rosyjskich i niemieckich elit gospodarczych jest bardzo ważny - powiedział prezydent Rosji, podkreślając, że dzięki "partnerskim stosunkom" oba kraje odnosiły dotychczas duże sukcesy. Zapewnił, że będzie się osobiście angażował na rzecz wzmocnienia gospodarczych kontaktów.

Merkel zaznaczyła, że Rosja przeżywa obecnie dynamiczny rozwój gospodarczy, a Niemcy są jej ważnym partnerem handlowym. - Utrzymujemy (z Rosją) ścisłe i intensywne stosunki - powiedziała, zapowiadając, że kontrowersyjne polityczne tematu poruszy podczas wieczornego spotkania z Putinem.

Demonstracje przed targami

Przed wejściem na teren targów w stolicy Dolnej Saksonii zgromadziło się około 350 demonstrantów - podała agencja dpa. "Zostawcie NGOs w spokoju" i "Stop politycznemu terrorowi" oraz "Putin nieskazitelnym dyktatorem" - głosiły napisy na transparentach niesionych przez uczestników protestu.

To ostatnie hasło nawiązywało do wypowiedzi kanclerza Gerharda Schroedera, który w czasie swego urzędowania (1998 - 2005) nazwał Putina "nieskazitelnym demokratą".

Rosja jest w tym roku krajem partnerskim międzynarodowej imprezy, uważanej za największe na świecie spotkanie przedstawicieli branży przemysłowej. Uczestniczy w niej ponad 6,5 tys. wystawców z 62 krajów, w tym 176 z Rosji. Najwięcej wystawców przyjechało z Chin - 734.

Zimno na linii Berlin-Moskwa

Stosunki gospodarcze między Niemcami i Rosją rozwijają się pomyślnie - wymiana handlowa przekroczyła w zeszłym roku 80 mld euro i była o 6,9 proc. większa niż w 2011 roku. Niemiecki eksport do Rosji wzrósł o ponad 10 proc. Rosja zainwestowała w Niemczech 8 mld euro, Niemcy w Rosji aż 28 mld.

Natomiast stosunki polityczne między Berlinem a Moskwą znajdują się w głębokim kryzysie. Jedną z przyczyn są kontrole i przeszukania przeprowadzone przez rosyjskie władze pod koniec marca w biurach niemieckich fundacji działających na terenie Rosji, w tym w związanej z rządzącą CDU Fundacji im. Konrada Adenauera oraz zbliżonej do opozycyjnej SPD Fundacji im. Friedricha Eberta.

Funkcjonariusze rosyjskich służb zarekwirowali podczas jednej z akcji komputery w siedzibie Fundacji Adenauera w Petersburgu, co wywołało zdecydowaną reakcję niemieckiego MSZ. Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wezwał ministra pełnomocnego ambasady Rosji w Berlinie, by zakomunikować mu, że postępowanie rosyjskich władz jest dla niemieckiego rządu "nie do zaakceptowania" - krok bez precedensu w niemiecko-rosyjskich stosunkach ostatnich lat.

NGO mogą w Rosji działać

W wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ARD w piątek Putin bronił postępowania rosyjskich służb wobec organizacji pozarządowych. - Nikt nie zakazuje im działalności. Prosimy tylko, by przyznały: tak, prowadzimy działalność polityczną, ale finansowani jesteśmy z zagranicy - powiedział prezydent Rosji.

W maju 2012 roku Putin podpisał ustawy zaostrzające kontrolę nad organizacjami pozarządowymi w Rosji; te, które otrzymują fundusze z zagranicy, muszą się zarejestrować jako "zagraniczni agenci". Na tej podstawie rosyjskie służby przeprowadziły liczne kontrole w siedzibach NGO, w tym w siedzibie Memoriału.

Putin i Merkel dokonają w poniedziałek rano wspólnie uroczystego obchodu targów. Targi Przemysłowe w Hanowerze, odbywające sie pod hasłem "zintegrowany przemysł", potrwają do 12 kwietnia.

Autor: zś//kdj / Źródło: PAP