PSL przychylniej o podatku liniowym

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Marek Sawicki wierzy, że uda znaleźć się porozumienie w sprawie podatków

Platforma i ludowcy mają szansę ustalić wspólną politykę podatkową. Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił w TVN CNBC Biznes, że podoba mu się podejście przyszłego koalicjanta do kwestii podatku liniowego.

Sawicki: PSL chce w ciągu kilku lat obniżyć podatek od towarów i usług (VAT) z 22 do 17 proc.TVN24

Polskie Stronnictwo Ludowe chce w ciągu kilku lat obniżyć podatek od towarów i usług (VAT) z 22 do 17 proc. i wprowadzić nowe rozwiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) - wynika z wypowiedzi posła tej partii Marka Sawickiego w TVN CNBC Biznes.

Jego zdaniem, możliwy jest podatek liniowy z wysoką kwotą wolną i systemem mnożnikowym. - Politycy Platformy Obywatelskiej zapominają, że podatek dochodowy od osób prawnych jest już liniowy, co zostało wprowadzone jeszcze za rządu Belki. Natomiast jeśli chodzi o podatek od osób fizycznych, to koalicja Prawo i Sprawiedliwość, Samoobrona i Liga Rodzin Polskich uchwaliła podatek liniowy od 2009 roku dla 99 proc. podatników, którzy znajdą się w nowej stawce 18 proc. - powiedział Sawicki w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Poseł przypomniał także, że dziś efektywna stawka podatkowa (po uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku oraz ulg) dla najniższego progu wynosi 13,5 proc, a po zmianach realna stopa podatkowa wyniosłaby 15,0 proc. Natomiast najbogatsi, mieszczący się dziś w 40-proc. stawce, po wejściu w życie uchwalonych już zmian i tak zyskają na jej obniżeniu do 32 proc. nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie.

- Podatek liniowy więc jest, pytanie tylko, czy PO tak niesprawiedliwy podatek chce zachować czy nie. Sprawa jest otwarta i warto o niej rozmawiać, a na szczęście obie partie są gotowe do takich negocjacji - dodał Sawicki.

Za obniżką VAT

Jednak, według posła PSL, ważniejsze są podatki pośrednie, ponieważ płacą je wszyscy, niezależnie od dochodów. Chodzi zwłaszcza o zbyt wysoki, jego zdaniem, podatek VAT. - Dlatego, jeśli chcemy mówić o polityce prospołecznej, to warto się zastanowić nad tym podatkiem pośrednim. Warto także zastanowić się i dyskutować o niższych podatkach na artykuły żywnościowe i artykuły pierwszej potrzeby - tłumaczy Sawicki.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24