PSL obieca ziemię za złotówkę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PSL chce dawać ziemię za bezcen dla młodych emigrantów

Politycy PSL chcą zachęcić młodych emigrantów do powrotu do Polski. Jak? Ziemią za złotówkę pod budowę domu. Warunek? Budynek musiałby stanąć na takiej działce w ciągu pięciu lat - pisze "Rzeczpospolita".

W najbliższych dniach PSL przedstawi pakiet społeczny pod hasłem "Z myślą o rodzinie". Będzie to seria projektów ustaw z zakresu m.in. polityki rodzinnej i demograficznej oraz akcja zachęcająca młodych, którzy pracują za granicą do powrotu do kraju (to postulat Platformy z kampanii w 2007 r.).

Ma ona zatrzymać falę emigracji zarobkowej ludzi młodych. - Młodzi nie będą wyjeżdżali masowo za granicę, jeśli ich sytuacja życiowa w kraju będzie stabilna. Muszą mieć mieszkanie i pracę - mówi "Rz" była minister pracy i wiceszefowa PSL Jolanta Fedak.

Ludowcy proponują utworzenie rządowego programu "Ziemia za złotówkę", w ramach którego młodzi Polacy dostaną za bezcen działkę pod budowę domu. Nieruchomości miałyby trafić do osób, które zdecydują się wrócić do kraju z zagranicy albo zamiast wyjechać na saksy, założą tu rodzinę.

Młodzi nie będą wyjeżdżali masowo za granicę, jeśli ich sytuacja życiowa w kraju będzie stabilna. Muszą mieć mieszkanie i pracę Była minister pracy i wiceszefowa PSL Jolanta Fedak

Warunkiem otrzymania działki byłoby zobowiązanie, że w ciągu pięciu lat zbudują na niej dom. Całość zabezpieczałby weksel.

"Skorzystają gminy"

Ziemia ma pochodzić z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych, do której należy niemal dwa miliony hektarów, z czego niewykorzystywanych jest ponad 300 tys. hektarów (najwięcej w województwach: zachodniopomorskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim).

– Skorzystają nie tylko młodzi, ale i gminy. Osiedlanie się tam wykształconych osób to zysk dla regionu – mówi Fedak.

Program ruszyłby w gminach, w których do akcji osiedleńczej włączyłby się samorząd, pomagając np. w szybkim przekształceniu działek rolnych w budowlane i w ich uzbrajaniu.

Młodzi dostaliby także pomoc w znalezieniu pracy. Ci przedsiębiorcy, którzy zdecydowaliby się na utworzenie miejsc pracy dla nowych osiedleńców, dostaliby dofinansowanie z Funduszu Pracy.

Nie wolno by im było jednak zatrudniać na tzw. umowach śmieciowych.

Karkołomny pomysł

Co na to Platforma? – Od dawna PSL zarzuca pomysłami. Ale od pomysłu do realizacji daleka droga - uważa Sławomir Neumann z Platformy. I dodaje, że PO przyzwyczaiła się, że PSL „pozuje na lepszą twarz tej koalicji".

Pomysł "ziemi za złotówkę" uważa za karkołomny. Jego zdaniem, trąci on niekonstytucyjnością i naiwnością.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24