Przyszłość "Przekroju" nadal nieznana

Najnowsze

tvn24"Przekrój" ukazywał się od 1945 r.

Wbrew zapowiedziom grupa Gremi nie podała w czwartek informacji na temat dalszych losów tygodnika "Przekrój". Od ponad dwóch tygodni trwały rozmowy z inwestorem zainteresowanym zakupem marki "Przekrój".

- Drodzy czytelnicy, planowany na dziś komunikat wydawniczy nie może zostać opublikowany z przyczyn formalno-prawnych. Robimy wszystko, by móc poinformować Was o przyszłości "Przekroju" w najbliższych dniach - zwrócił się w czwartek do czytelników na fanpage'u tygodnika "Przekrój" jego dotychczasowy wydawca. Tygodnik miała przejąć 1 października powołana w tym celu fundacja Przekrój. Spółka Gremi Media wycofała się jednak z tego pomysłu, informując, że kupnem marki "Przekrój" zainteresowany jest inny wydawca. W czwartek miała ogłosić informację o przyszłości tygodnika. W poniedziałek ukazał się ostatni numer "Przekroju" opublikowany przez Gremi. Dotychczasowy zespół redakcyjny, który otrzymał wypowiedzenia umów, pożegnał się z czytelnikami.

Rysownik Marek Raczkowski w wywiadzie dla pisma uśmiercił swojego bohatera, Stanisława z Łodzi. Słynny autor "Przekroju" przeniósł się do portalu gazeta.pl. W pierwszej serii rysunków narysował sam siebie. Na rysunkach pytany o to, gdzie będzie teraz rysować, Raczkowski odpowiada: "Tam, gdzie zawsze... w domu".

Kilkadziesiąt lat na rynku

Tygodnik "Przekrój" ukazywał się w Krakowie od 1945 r. Twórcą pisma i jego redaktorem naczelnym był przez 24 lata dziennikarz i malarz Marian Eile.

Z "Przekrojem" współpracowali m.in.: Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Brzechwa, Kazimierz Wyka, Sławomir Mrożek, Jerzy Waldorff, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Błoński. W połowie lat 70. tygodnik osiągał rekordowe nakłady ponad 700 tys. egzemplarzy. W 2002 r., po zakupie tytułu przez szwajcarski koncern Edipresse Polska, redakcja została przeniesiona do Warszawy.

W 2009 r. pismo kupił krakowski przedsiębiorca Grzegorz Hajdarowicz. Dwa lata później redakcję przeniesiono z powrotem do Krakowa. Pismo miało charakter społeczno-kulturalny. Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy za czerwiec tego roku sprzedaż tygodnika wynosiła 17 889 egzemplarzy, a rozpowszechnianie płatne razem - 23 229.

Zwolnienia dziennikarzy

Zmiany dotyczące "Przekroju" są związane z trwającą w grupie Gremi restrukturyzacją. Tytuły "Rzeczpospolita", "Gazeta Giełdy Parkiet", "Bloomberg Businessweek Polska" i "Sukces" przeniesiono z Gremi Media do nowo powołanej spółki Gremi Business Communication.

Na prezesa jej zarządu powołana została Beata Mońka, menedżer z wieloletnim doświadczeniem w mediach, wcześniej m.in. dyrektor generalna spółki Canal+ Cyfrowy. Po fuzji dwóch telewizji satelitarnych n i Cyfra+, Mońka została wiceprezesem platformy nc+. Rozstała się ze spółką w kwietniu br. po fali niezadowolenia abonentów n i Cyfry+ z nowej oferty. Grzegorz Hajdarowicz, właściciel i dotychczasowy prezes zarządu Gremi Media, został przewodniczącym rady nadzorczej Gremi Business Communication. Kolejną zmianą jest powołanie na stanowisko redaktora naczelnego "Gazety Giełdy Parkiet" i portalu parkiet.com Huberta Salika, dotychczasowego zastępcy kierownika działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej". Gremi Media 1 października została przekształcona w spółkę Uważam Rze, w której pozostaną tygodniki "Uważam Rze" i "Uważam Rze Historia". Obie te redakcje mają zostać przeniesione do Raszyna, gdzie otrzymają powierzchnie biurowe w budynkach dawnej drukarni. Nie wiadomo, gdzie zostaną zlokalizowane siedziby pozostałych redakcji działających dotychczas w ramach Gremi Media. Grupa zapowiedziała też zwolnienie 157 osób. Zwolnienia mają dotyczyć pracowników ze wszystkich działów, w tym także dziennikarzy.

Spółka nie podaje, ile osób jest zatrudnionych w Gremi Media. Rzecznik prasowy Eryk Kłopotowski w czwartek odmówił komentowania "procesów w spółce".

Autor: mac//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24