Najnowsze

Przyszłość OFE w rękach rządu

Najnowsze

TVN24System emerytalny czekają kolejne zmiany

- W najbliższym czasie ministerstwo pracy przedłoży Radzie Ministrów projekt założeń do ustawy o emeryturach kapitałowych - zapowiedziała szefowa resortu Jolanta Fedak. Większość z nich dotyczy działania Otwartych Funduszy Emerytalnych - i budzi sprzeciw tych instytucji.

Minister Fedak powiedziała, że oficjalne propozycje pojawią się zaraz po zakończeniu konsultacji, które trwają w ich sprawie.

Ona sama zaznaczyła, że będzie natomiast forsowała zawarty w projekcie założeń zapis, który przewiduje, iż przechodząc na emeryturę pracownik będzie mógł wybrać pieniądze zgromadzone na jego indywidualnym koncie emerytalnym i przeznaczyć je na dowolny cel.

Warunkiem byłoby, by zebrał w ZUS odpowiednio wysoką kwotę, pozwalającą mu na otrzymywanie co najmniej dwukrotności najniższej emerytury. - Uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, przede wszystkim zachęcające ludzi do jak najdłuższej aktywności zawodowej - powiedziała minister Fedak.

O proporcje pomartwi się Rostowski

Zdaniem Fedak, zawarta w założeniach propozycja zmniejszenia składki, która miałaby wpływać do Otwartych Funduszy Emerytalnych (z obecnych 7,3 proc. pensji do 3 proc.) i skierowanie różnicy do ZUS, "jest sprawą najważniejszą dla ministra finansów, który musi dbać o dochody budżetu państwa, o odpowiedni poziom deficytu".

- Minister finansów jednoznacznie popiera projekt założeń opracowanych przez moje ministerstwo i wyraził to w przesłanej do nich w trakcie konsultacji opinii. Dlatego to raczej on będzie forsował w rządzie kwestię zmiany procenta składek kierowanych do ZUS i OFE. Ja nie będę się przy tym upierać, choć uważam, że jest to dobre rozwiązanie - powiedziała Jolanta Fedak.

Rada wciąż radzi

Ekspertka PKPP Lewiatan i członkini Rady Gospodarczej przy premierze Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek powiedziała, że nowe ciało doradcze na razie rozmawia o różnych możliwych wariantach reformy. - Dyskusja jest rzeczowa, eksperci słuchają się nawzajem, ale mają różne zdania. Gdy wypracujemy konkretne rekomendacje, zostaną one przedstawione premierowi i dopiero on zdecyduje, co z nimi zrobić, czy dalej o nich dyskutować, czy zaprezentować je opinii publicznej - wyjaśniła.

Sama Rada, kierowana przez Jana Krzysztofa Bieleckiego, nie ustosunkowała się na razie do propozycji resortu pracy.

Minister Fedak potwierdziła jedynie, że "jedyną kwestią, zawartą w założeniach resortu pracy, co do której premier Bielecki oficjalnie się wypowiedział, jest regulacja dotycząca podmiotu, który będzie wypłacał emerytury kapitałowe, i że nie powinny to być zakłady emerytalne".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24