Przyszłość jest mobilna

Najnowsze

Aktualizacja:
apple.comiPhone rozruszał rynek smartphone'ów, ale ma już wielu godnych konkurentów

Najbliższe lata będą należały do małych, przenośnych urządzeń: smartphone'ów, tabletów i netbooków – przewiduje firma doradcza Deloitte Touche Tomatsu. O jej najnowszym raporcie dotyczącym telekomunikacji, mediów i rynku nowych technologii pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdaniem DTT w tym i w następnych latach trwał będzie triumfalny pochód smartphone’ów, które coraz częściej stają się urządzeniami do przeglądania internetu. DTT szacuje, że w 2011 roku liczba sprzedanych smartphone’ów sięgnie 400 mln sztuk i będzie wyższa niż sprzedaż komputerów - pisze "DGP.

Deloitte przewiduje także boom telefonii internetowej (VoIP) z użyciem komórek. Sprzyjać będzie temu wzrost sprzedaży do ponad 200 mln sztuk telefonów wyposażonych w WiFi, czyli bezprzewodową technologię dostępu do internetu. W 2009 roku wartość rynku mobilnego VoIP wynosiła do 100 mln dolarów, a w ciągu trzech lat zwiększy się do 30 mld dolarów. W ocenie DTT, najbliższe dwa lata przyniosą wzrost sprzedaży niewielkich przenośnych komputerów, netbooków, a przede wszystkim tabletów.

Czytniki e-booków wciąż za drogie

Deloitte konserwatywnie podchodzi do wzrostu popularności czytników e-booków - zauważa "DGP". Szacuje tegoroczny popyt na 5 mln urządzeń, znacznie ostrożniej niż inni, którzy prognozują sprzedaż nawet na ponad 10 mln sztuk. Powodem jest przede wszystkim wysoka cena. Za to ci, którzy kupią czytnik, chętnie będą kupowali e-książki. Ich sprzedaż prognozowana jest na 100 mln sztuk. Spora część e-książek będzie czytana na tabletach, smartphone’ach czy netbookach.

Autorzy raportu spodziewają się, że wraz ze wzrostem popularności smartphone’ów spadnie udział w rynku nawigacji satelitarnej - urządzeń dedykowanych tylko do nawigowania.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: apple.com