Przyszli rodzice coraz częściej płacą za brak kolejek, spokój i wybranego ginekologa

Najnowsze

tvn24 Przyszli rodzice płacą za brak kolejek, spokój i gwarantowany poród u wybranego ginekologa

Niemal połowa ciąż w Polsce prowadzona jest w prywatnych gabinetach, wynika z szacunkowych danych zebranych przez Instytut Matki i Dziecka, na które powołuje się wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Przyszli rodzice płacą za brak kolejek, spokój i gwarantowany poród u wybranego ginekologa. Z ostrożnych szacunków wynika, że rynek prywatnych wizyt wart jest 167 mln zł rocznie. Spotkanie z ginekologiem kosztuje od 100 do 280 zł.

Za duże kolejki

Odległe terminy wizyt to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których kobiety decydują się na prywatną opiekę medyczną w czasie ciąży. Zwłaszcza, że pierwsza wizyta u ginekologa musi odbyć się najpóźniej w 10. tygodniu – inaczej nie ma szans na to, by po narodzinach otrzymać becikowe. Najtrudniej dostać się do znanych medyków. – Lekarze "z marką" przyjmują głównie odpłatnie - potwierdza Leokadia Jędrzejewska, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Przykłady: ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego z podkarpackiej placówki pracuje oprócz tego w trzech innych gabinetach prywatnych. Dyrektor znanego szpitala za dodatkową opłatą przyjmuje w trzech poradniach. Jednocześnie nie sposób zapisać się do niego "publicznie" – ciąży nie prowadzi nawet we własnej placówce, choć oczywiście porody tam przyjmuje. Jędrzejewska przekonuje, że prywatnie nie znaczy lepiej. - Z analiz, które prowadzimy, wynika, że często ginekolodzy, którzy przyjmują odpłatnie, nie przygotowują planów porodu ani planu opieki prenatalnej. A powinni. Nie prowadzą też odpowiedniej edukacji związanej z przygotowaniem do porodu - mówi.

Autor: mn//bgr/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24