Przymusowe lądowanie Alitalii?

Najnowsze

EPACzy rozmowy zakończą się znakiem STOPu dla i tak zwalniającej już spółki?

Od piątkowego poranka we Włoszech trwają rozmowy ostatniej szansy w sprawie Alitalii, zdecydować mają o przyszłości tych linii lotniczych.

Coraz większa nerwowość i rosnący pesymizm towarzyszą trwającym już od czwartku w Rzymie rozmowom, określanym jako negocjacje ostatniej szansy, na temat przyszłości linii lotniczych Alitalia. Prowadzą je przedstawiciele rządu Silvio Berlusconiego i reprezentanci potencjalnych włoskich inwestorów, zainteresowanych ratowaniem upadającej firmy, z przedstawicielami dziewięciu związków zawodowych. W piątek rano przed kolejną fazą rozmów minister pracy Maurizio Sacconi przyznał, że obawia się "najgorszego", czyli ich fiaska. Według planów "nowa Alitalia", uratowana przez grupę wyłącznie włoskich inwestorów miałaby zacząć działać od 1 listopada.

Tysiąc pilotów do zwolnienia?

Strona rządowa postawiła związkowcom wyraźny warunek: rozmowy na temat planu ratunkowego muszą zakończyć się w piątek. Tymczasem związki zawodowe nie akceptują planów zwolnień pracowników.

Po nocnej rundzie negocjacji działacze przekazali włoskim mediom nieoficjalne informacje, że planuje się likwidację pięciu tysięcy miejsc pracy, w tym zwolnienie aż tysiąca pilotów. Wiadomości te wywołały niepokoje wśród pracowników linii, których spontaniczne, zorganizowane bez żadnych zapowiedzi protesty na rzymskim lotnisku Fiumicino doprowadziły w czwartek do odwołania ponad 30 lotów Alitalii na trasach krajowych i europejskich, a także do znacznych opóźnień.

Papieskie błogosławieństwo

Nadzwyczajny, mianowany przez rząd komisarz Alitalii Augusto Fantozzi, który w piątek żegnał na Fiumicino papieża Benedykta XVI odlatującego do Francji powiedział, że usłyszał od niego: "modlę się za was".

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA