Przyjaciel Putina szefem naftowego giganta

Najnowsze

Aktualizacja:
Dyor/ CC by SASieczin jest jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Putina

Były potężny wicepremier Igor Sieczin, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Władimira Putina, zostanie prezesem Rosnieftu, największego koncernu naftowego w Rosji - poinformował premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

Miedwiediew przekazał też, że podpisał już stosowną dyrektywę dla rady dyrektorów (rady nadzorczej) Rosnieftu.

52-letni Sieczin uchodzi za przywódcę kremlowskich konserwatystów, podczas gdy za lidera liberałów na Kremlu uważany jest sam Miedwiediew.

W gabinecie swojego mentora Sieczin odpowiadał m.in. za sektor paliwowo-energetyczny. Według niektórych źródeł pierwotnie to właśnie on miał zostać premierem po powrocie Putina na Kreml. W czasie pierwszej i drugiej kadencji prezydenckiej Putina (w latach 2000-08) był I zastępcą szefa kremlowskiej administracji (kancelarii).

Putin i Sieczin blisko współdziałają co najmniej od 1991 roku, gdy obaj pracowali w urzędzie mera Petersburga. Od tego czasu Sieczin jest cieniem Putina.

Drugi raz na tym samym stanowisku

W latach 2004-11 jako wicepremier był przewodniczącym rady dyrektorów Rosnieftu. Według rosyjskich mediów to faktycznie on kierował koncernem. Odszedł z Rosnieftu w marcu ubiegłego roku, gdy Miedwiediew, będąc prezydentem, zabronił członkom rządu i urzędnikom z administracji prezydenta zasiadania we władzach spółek kontrolowanych przez państwo.

Głównym udziałowcem Rosnieftu (75,16 proc. akcji) jest kontrolowany w 100 proc. przez państwo Rosnieftiegaz, spółka zarządzająca państwowymi aktywami w sektorze naftowym i gazowym. Pozostałe papiery należą do kontrolowanej przez Rosnieft spółki RN-Razwitije (9,44 proc.) oraz do około 138 tys. drobnych akcjonariuszy.

Rosnieftiegaz jest też właścicielem 10,74 proc. akcji koncernu gazowego Gazprom. Należy do niego także 7 proc. akcji Kaspijskiego Konsorcjum Rurociągowego (KTK).

Do 2011 roku Sieczin był również przewodniczącym rady dyrektorów Rosnieftiegazu. Niedawno został ponownie oddelegowany do rady dyrektorów tej spółki.

Koncert czekają zmiany?

W ostatnich miesiącach Rosnieft zawarł serię umów z wielkimi zagranicznymi koncernami paliwowymi - ExxonMobil, Eni i Statoil - przewidujących wspólną eksplorację złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na rosyjskim szelfie Morza Barentsa, Morza Karskiego, Morza Ochockiego i Morza Czarnego. W zamian za wpuszczenie tych graczy na rosyjski szelf kontynentalny Rosnieft uzyska dostęp do ich projektów w USA, Kanadzie, Afryce Północnej i Europie Północnej. Wartość tych porozumień szacowana jest na setki miliardów dolarów.

Według niektórych analityków umowy Rosnieftu z ExxonMobil zamykają sprawę Jukosu. Politolog Fiodor Łukjanow nawet określił te porozumienia jako "legitymizację przez wielki biznes amerykański, do którego zalicza się ExxonMobil, ekspropriacji Jukosu". - Argumenty z ubiegłych lat, że Rosnieft w sposób nielegalny wszedł w posiadanie tych aktywów, najwyraźniej są już nieaktualne. Z politycznego punktu widzenia to dobra nowina dla rosyjskiego kierownictwa - zauważył Łukjanow, którego opinię przytoczył dziennik "Moskowskije Nowosti".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dyor/ CC by SA