Przybywa bezrobotnych Japończyków

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAPrzybywa bezrobotnych Japończyków..

Najwyższe od 5,5 roku bezrobocie w Japonii. W maju stopa bezrobocia wyniosła w tym kraju 5,2 procent, czyli o 0,2 pkt procentowego więcej niż w kwietniu. W Japonii na sto poszukujących pracy przypadają teraz statystycznie 44 oferty. To najgorszy wynik w historii takich wyliczeń, czyli od 1963 roku.

Bez pracy w maju było 3,47 mln Japończyków, o 770 tysięcy więcej niż miesiąc wcześniej.

Analitycy obawiają się, że rosnące bezrobocie osłabi pojawiającą się na horyzoncie perspektywę ożywienia japońskiej gospodarki.

W poniedziałek rynek ucieszyła informacja o trzecim z rzędu miesiącu wzrostu produkcji przemysłowej. Miłą niespodzianką był też majowy wzrost wydatków gospodarstw domowych - o 0,3 procent rok do roku, wobec ponad półtora procent oczekiwanego spadku.

Analitycy obawiają się jednak, że zwalniani z pracy Japończycy będą z czasem kupowali coraz mniej, co znacznie opóźni ożywienie.

Jednocześnie firma Sumitomo Trust & Banking Co. opublikowała raport, z którego wynika iż przeciętny dochód pracowniczego gospodarstwa domowego spadł w bieżącym roku o 8 procent. W 2008 roku wynosił on równowartość 4,2 tys. euro, obecnie zaś jedynie 3,9 tys. euro.

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA