Przybyło nam 100 tys. urzędników w 10 lat

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Liczba urzędników z roku na rok rośnie

Polska biurokracja systematycznie się rozrasta. W latach 2000-2009 przybyło ponad 113 tys. urzędników - to wzrost o 36 proc. Tylko w ostatnim roku liczba pracowników administracji państwowej zwiększyła się o 16 tys. osób, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W ciągu ostatnich 10 lat liczba urzędników w administracji państwowej wzrosła o blisko 47 tys., a w samorządowej 66 tys. osób. 2009 roku liczba urzędników jedynie w administracji państwowej zwiększyła się o prawie 20 proc.

"Jeżeli to tempo zostanie utrzymane, biurokracja pożre 1,5 mld zł zaoszczędzonych dzięki zamrożeniu płac w sferze budżetowej", wylicza "DGP".

Zamrożenie płac to za mało

Samo zamrożenie płac nie wystarczy, by zrealizować oszczędnościowy program rządu - wynika z analizy przygotowanej przez Polska Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Konieczne jest także zrestrukturyzowanie zatrudnienia w urzędach. Zdaniem ekonomistów na wzrost liczby urzędników wpływa nie większa liczba zadań, jakim muszą podołać, ale ich bardzo niska efektywność.

Na płace w państwowej i samorządowej administracji wydajemy 20 mld zł rocznie, a przeciętne wynagrodzenie urzędników w 2009 r. było o ponad 25 proc wyższe od średniej płacy w gospodarce wynoszącej 3103 zł.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24