Przyblakła gwiazda Mercedesa

Najnowsze

mercedes.comSprzedaż ciężarówek Mercedesa spadła o 54 procent

Zyski niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Daimler spadły o 3/4. Producent Mercedesów w III kwartale zarobił netto 56 milionów euro, podczas gdy rok temu było to 218 milionów. Najbardziej spadła sprzedaż samochodów ciężarowych - o ponad połowę.

Zysk Daimlera spadły o 74 procent, a przychody firmy stopniały z 24,5 do 19,3 miliardów euro. Produkcja aut osobowych marki Mercedes-Benz spadła o 16 procent licząc rok do roku, a produkcja ciężarówek - o 54 procent. III kwartał i tak nie był taki zły - w II kwartale 2009 roku koncern zanotował miliardową stratę.

Daimler oczekuje poprawy wyników w czwartym kwartale, choć jednocześnie ostrzega przed możliwym negatywnym wpływem sytuacji gospodarczej na swoje rezultaty finansowe. Firma notuje spadek sprzedaży w zachodniej Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii, natomiast dobrze sobie radzi na rynkach wschodzących, szczególnie w Chinach.

Zarząd Daimlera jest zdania, że warunki na rynku motoryzacyjnym w przyszłym roku wciąż będą trudne, jednak firma jest dobrze przygotowania do podjęcia takich wyzwań.

Daimler podał, że cały bieżący rok z pewnością przyniesie znaczny spadek sprzedaży i przychodów. Koncern liczy jednak, że uda mu się w tym roku zaoszczędzić więcej niż planowane wcześniej 4 miliardy euro.

Źródło: TVN CNBC Biznes, AFP

Źródło zdjęcia głównego: mercedes.com