Najnowsze

Przez takie aplikacje jak WhatsApp operatorzy stracili już ponad 30 mld dolarów

Najnowsze


Zakup przez Facebooka aplikacji WhatsApp brutalnie przypomina, ile pieniędzy tracą operatorzy telefoniczni, kiedy ich konkurenci oferują możliwość wysyłania wiadomości i chatowania za darmo. Darmowe aplikacje podobne do WhatsApp odebrały operatorom na świecie już 32,5 mld dolarów. Do 2016 roku suma ta wzrośnie do 54 mld dolarów.

Wszystko dlatego, że coraz powszechniejsze staję się smartfony z dobrym dostępem do internetu. Powoduje to wzrost zainteresowania takimi aplikacjami, jak WhatsApp. Tym bardziej, że taka forma komunikacji jest dużo tańszym źródłem komunikacji.

Miliard użytkowników

Facebook kupił WhatsApp za 19 mld dolarów. W kwotę wchodzi 4 mld dolarów w gotówce, 12 mld dolarów w akcjach. Pozostałe 3 mld dolarów to akcje Facebooka, które trafią do pracowników i szefów WhatsApp. Szef Facebooka Mark Zuckerberg podkreślił, że spodziewa się w ciągu kilku lat osiągnąć miliard użytkowników aplikacji na całym świecie. Aplikacja ma obecnie 450 mln aktywnych użytkowników miesięcznie i 320 mln dziennie.

WhatsApp to aplikacja na urządzenia mobline, która w łatwy sposób pozwala wysyłać krótkie wiadomości, zdjęcia i filmy. Można ją pobrać za darmo. Darmowy jest też pierwszy rok użytkowania. Później za korzystanie z aplikacji trzeba zapłacić 99 centów za każde kolejne 12 miesięcy.

Coraz popularniejsze

Bezpłatne usługi komunikacyjne zyskują na popularności. W USA dochód ze zwykłych wiadomości tekstowych spadł o 3-4 proc. w ostatnim roku. Analitycy szacują, że przychody z tego typu komunikacji na świecie będą jednak rosnąć do 2016 roku, potem zaczną spadać. WhatsApp zmienia rynek telefoniczny w Meksyku. Tam niemal 90 proc. wiadomości przechodzi przez WhatsApp. Sześć, osiem lat temu firmy telefoniczne generowały ok. 15 proc. dochodów z wiadomości tekstowych. Teraz jest to połowa tego. Aplikacja zmniejsza też wpływy operatorów w Holandii. Wielu operatorów na świecie może mieć kłopoty. Mogą być oni zmuszeni do obniżania cen wiadomości tekstowych. Wielu z nich jednak już teraz oferuje pakiety darmowych wiadomości.

Autor: mn/klim/ / Źródło: bloomberg.com, tvn24bis.pl