Przewozy Regionalne już bez PKP

Najnowsze

TVN24Przewozy Regionalne i kropka

Spólka Przewozy Regionalne wykreśliła PKP ze swojej nazwy. Decyzję podjęły władze spółki. Zdecydowały też, że kapitał zakładowy PR wzrośnie o 157 mln zł - pisze "Rzeczpospolita".

Zgodnie z poniedziałkową decyzją właścicieli (16 marszałków województw) rada nadzorcza PR powiększy się o dwie osoby – do 17 członków. Podczas spotkania zapadła też decyzja o podniesieniu kapitału zakładowego spółki o 157 mln zł. Na koniec 2008 r. wynosił on 1 mld 270 mln 542 tys. zł.

Wzrost kapitału ma nastąpić wskutek przejęcia od grupy PKP 18 baz naprawczych, z których korzystają Przewozy Regionalne (PR). To kolejny krok związany z porządkowaniem majątku w grupie PKP. Nieruchomości te była macierzysta spółka obiecała PR jeszcze wtedy, gdy te były w grupie PKP.

Tymczasem rzecznik PKP Michał Wrzosek powiedział "Rz", że bazy nie trafią do Przewozów Regionalnych, dopóki spóla ta nie zacznie ona regulować swoich należności wobec PKP.

Spór o miliony

Problemem przewoźnika są długi wobec spółek z grupy PKP, które mają sięgać prawie 300 mln zł. Strony negocjują warunki ich uregulowania; władze samorządowej spółki analizują też możliwość ogłoszenia upadłości.

Na początku listopada konta PR zostały zajęte przez komornika, by zabezpieczyć 89 mln zł należności PKP InterCity zgodnie z wydanym przez sąd nakazem zapłaty. Jeżeli strony dojdą do porozumienia, komornik odblokuje konta. Na razie sąd zgodził się na wypłatę z nich pensji dla ponad 15 tys. pracowników - przypomina "Rz".

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24