Przewoźnicy wyhamowali przez rosyjskie embargo. Rząd obiecuje pomoc

Najnowsze

tvn24Polskie firmy transportowe tracą na rosyjskim embargu

Resorty pracy oraz infrastruktury i rozwoju przygotowują rozwiązania prawne wspierające polskich przewoźników dotkniętych rosyjskim embargiem - powiedział wiceszef MIR Zbigniew Rynasiewicz. Dodał, że trudno jest przekonać KE, by sektor ten dostał pomoc z funduszy UE.

Od kiedy na początku sierpnia Rosja nałożyła embargo na niektóre artykuły rolno-spożywcze z UE i z Polski, straty ponoszą polscy przewoźnicy. Jako odpowiedź na niekorzystną dla naszych firm transportowych politykę Rosji pojawiła się z ich strony propozycja wypowiedzenia bądź renegocjacji polsko-rosyjskiej umowy o międzynarodowych przewozach drogowych. Reguluje ona m.in. kwestie zezwoleń drogowych.

Jak pomóc?

Według przewoźników działania strony rosyjskiej idą w kierunku całkowitego zamknięcia rynku dla nich i dlatego – ich zdaniem - należy podobnie postępować wobec strony rosyjskiej. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju jest za przystąpieniem do rozmów i renegocjowaniem umowy. Wiceszef MIR Zbigniew Rynasiewicz powiedział, że MIR chce zwołania jeszcze w tym roku polsko-rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych.

Efekt embarga

Wiceminister przyznał, że rząd chce pomóc tym przewoźnikom, którzy faktycznie ucierpieli w wyniku rosyjskiego embarga. Jego zdaniem Komisja Europejska powinna stworzyć specjalny program dla tej branży. - Mamy trudności, by przekonać Komisję Europejską do tego, by ten sektor mógł uzyskać pomoc ze środków europejskich - podkreślił.

Firmy transportowe

Zapowiedział, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz resort infrastruktury i rozwoju przygotowują rozwiązania prawne wspierające przewoźników. - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce ponadto pomóc firmom transportowym, które będą wycofywały z ruchu pojazdy o najniższej kategorii ekologiczności - zaznaczył. Również w Ministerstwie Finansów - jak mówił wiceminister - trwają uzgodnienia na temat możliwości zwrotu przewoźnikom podatku VAT i akcyzy na zakupione paliwo. - Bank Gospodarstwa Krajowego udziela przewoźnikom gwarancje kredytowe - dodał.

Autor: MSZ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24