Przetarg na polską tarczę po wakacjach. Trwają rozmowy z producentami

Najnowsze

tvn24Polska tarcza antyrakietowa

Do końca czerwca tego roku ma się zakończyć część analityczno-koncepcyjna dotycząca pierwszego etapu budowy nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - informuje serwis Polska Zbrojna. Chodzi o zakup sześciu baterii rakietowych średniego zasięgu. Przetarg ma być ogłoszony po wakacjach, a rozstrzygnąć ma się w 2015 roku. Jego wartość to kilka mld zł.

Jak pisze Polska Zbrojna, system ma się składać z trzech podsystemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Pierwszy o zasięgu do kilku kilometrów, drugi do 25 km oraz średniego zasięgu do 100 km.

Na samym początku ma zostać zbudowany system średniego zasięgu, oparty na zestawach rakietowych MRAD (Medium Range Air Defence) - "Wisła".

Trwają rozmowy

MON od kilku miesięcy rozmawia z producentami takiego uzbrojenia. Konsultacje mają pomóc w opracowaniu dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu - informuje serwis Polska Zbrojna. Niedługo ma się rozpocząć kolejny etap rozmów.

- Podczas wstępnych rozmów koncentrowano się na zagadnieniach taktyczno-technicznych, teraz natomiast będą omawiane aspekty gospodarczo-ekonomiczne – mówi ppłk Małgorzata Ossolińska, rzeczniczka Inspektoratu Uzbrojenia MON. Rozmowy potrwają do końca marca.

- Podpisanie umowy ma nastąpić do końca 2015 roku – dodaje ppłk Ossolińska.

Polska Zbrojna pisze, że następnym etapem budowy systemu ma być zakup zestawów krótkiego zasięgu - "Narew". Wojsko ma otrzymać 11 baterii tych wyrzutni. Łącznie nowy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, czyli Tarcza Polski, może kosztować ponad 20 mld zł.

Autor: mn/klim/ / Źródło: polskazbrojna.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24