Przetarg na GSM 1800 jeszcze raz?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Właściciel Ery chce unieważnienia przetargu

Odwołanie od decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej złożyła Polska Telefonia Cyfrowa. Spółce nie podoba się rozstrzygnięcie przetargu na częstotliwości GSM 1800.

PTC złożyło wniosek o unieważnienie przetargu. "PTC domaga się unieważnienia przetargu w związku z rażącym naruszeniem prawa w trakcie postępowania przetargowego oraz rażącym naruszeniem interesów uczestnika postępowania przetargowego - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

"Prezes UKE przekroczył uprawnienia" Zdaniem firmy prezes UKE przekroczył swoje uprawnienia podczas postępowania przetargowego. Spółka przekonuje, że wprowadził on do dokumentacji przetargowej dodatkowe, nieprzewidziane prawem szczegółowe wymagania. PTC dodaje, że, UKE utrudniał jej przygotowanie odwołania.

"Polska Telefonia Cyfrowa nie miała możliwości zapoznania się z dokumentami dotyczącymi postępowania przetargowego przed dniem złożenia wniosku" - czytamy w komunikacie. Ponadto, zdaniem operatora, prezes UKE nie rozstrzygnął, jaka część dokumentacji przetargowej może być ujawniona, a jaka może stanowić naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa lub tajemnicy chronionej prawem. Spółka podkreśla, że ustawa nakłada na niego taki obowiązek.

Ograniczenie PTC możliwości dostępu do oferowanych częstotliwości jest w praktyce równoznaczne z ograniczeniem wolności działalności gospodarczej komunikat Polskiej Telefonii Cyfrowej

Reglamentacja częstotliwości W opinii spółki, ograniczenie jej możliwości dostępu do oferowanych częstotliwości jest w praktyce równoznaczne z ograniczeniem wolności działalności gospodarczej. Właściciel Ery wyjaśnia, że rynek telekomunikacyjny w Polsce jest rynkiem regulowanym przez prezesa UKE. Z kolei częstotliwości GSM są dobrem reglamentowanym na tym rynku, a bez uzyskania koncesji przedsiębiorca nie może prowadzić działalności.

PTC zaznacza, że zasady ogłoszenia i przeprowadzenia przetargu przez UKE dyskryminują aktualnych operatorów. A ci posiadają przecież zarówno infrastrukturę oraz wieloletnie doświadczenie, jak i niezbędne środki inwestycyjne. "Faworyzowanie małych i bliżej nieznanych podmiotów, nie mogących potwierdzić swoich osiągnięć w branży telekomunikacyjnej, prowadzi bezpośrednio do ograniczenia konkurencji i pogorszenia jakości świadczonych klientom usług telekomunikacyjnych" - pisze PTC w komunikacie.

Częstotliwość dostał Karkosik Na początku października kontrolowany przez NFI Midas - należący do Romana Karkosika - Centernet wygrał przetarg na dwie rezerwacje częstotliwości GSM 1800 MHz. Kilka dni później z jednej z nich jednak zrezygnował. Kolejne miejsca w przetargu zajęły oferty Tolpisu, Polkomtela i Centertela. Oferta Polskiej Telefonii Cyfrowej i dwie oferty Inquam Broadband nie przeszły do drugiego etapu przetargu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24