Najnowsze

Przetarg na 26 śmigłowców - na początku roku

Najnowsze

Aktualizacja:
 
TVN24Umowa ma być zrealizowana do 2017 r.

Na pierwszy kwartał 2012 r. Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało ogłoszenie przetargu na dostawę średnich śmigłowców wielozadaniowych dla sił zbrojnych. Wojsko chce kupić 26 maszyn. Nie ma wśród nich tych, przeznaczonych dla VIP-ów. Umowa ma zostać zrealizowana do 2017 roku.

Tuż przed Bożym Narodzeniem MON umieścił w swoim Biuletynie Informacji Publicznej "wstępne ogłoszenie informacyjne", by pozwolić producentom na lepsze przygotowanie się do przetargu. Informacja o zamiarze zakupu śmigłowców ma się też pojawić na stronach Europejskiej Agencji Obrony (EDA).

Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić 16 śmigłowców wielozadaniowych transportowych, cztery do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) i po trzy maszyny poszukiwawczo-ratownicze (SAR), w wersjach lądowej i morskiej. Wszystkie mają powstać na bazie wspólnej platformy. 19 maszyn ma trafić do Wojsk Lądowych, a siedem - do Marynarki Wojennej.

VIP-y oddzielnie

W informacji o przetargu MON nie wymienił śmigłowców do przewozu najważniejszych osób w państwie. W połowie września, podczas wizyty w zakładach PZL Świdnik szef MON Tomasz Siemoniak mówił, że być może wśród 26 maszyn, które chce kupić wojsko, będą śmigłowce dla VIP-ów. Jednocześnie rozważał wówczas zakup takich maszyn w oddzielnej procedurze.

Jak wyjaśnił odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia wiceminister obrony Marcin Idzik, oddzielna procedura wyboru maszyn dla VIP-ów jest planowana równolegle lub nieco później niż przetarg na śmigłowce wielozadaniowe.

Dwuczęściowy przetarg

Wraz z 26 śmigłowcami MON planuje zakup pakietu logistycznego oraz szkoleniowego, w tym pięciu symulatorów. Przetarg ma się składać z dwóch części - najpierw odbędą się wstępne negocjacje warunków taktyczno-technicznych z oferentami, a potem wybór ostatecznej oferty i wybór platformy.

"Szczegółowe warunki udziału w postępowaniu" Inspektorat Uzbrojenia ma podać w I kwartale 2012 r.

Modernizacja armii priorytetem

Na początku listopada br. zakup śmigłowców służących podniesieniu mobilności Wojsk Lądowych do priorytetów modernizacji armii zaliczył prezydent Bronisław Komorowski, który podpisał wówczas postanowienie, określające główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2013-2022. Również szef MON mówił we wrześniu, że zakup śmigłowców wielozadaniowych należy do najpilniejszych potrzeb polskiej armii. Zaznaczał też, że MON zależy, aby były to maszyny wytwarzane w Polsce.

Już w lipcu 2010 r. wiceminister Marcin Idzik informował, że MON pracuje nad przetargiem na 26 śmigłowców różnego typu, zarówno szturmowych jak i transportowych. Według ówczesnych zamierzeń dokumenty do postępowania przetargowego miały być gotowe do końca 2010 r., a dostawy maszyn planowano zakończyć w 2018 r.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości