Prześwietlamy portfele ministrów. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze


We wtorek w TVN24 Biznes i Świat przyjrzymy się oświadczeniom majątkowym nowego rządu premier Ewy Kopacz. Zastanowimy się też, jakie grupy w Polsce mają specjalne przywileje. W kontekście konfliktu na wschodzie Ukrainy spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kto nas obroni, jeśli NATO nie da rady.

Na dzień przed expose Ewy Kopacz weźmiemy pod lupę majątki członków rządu. W poniedziałek nowi ministrowie przedstawili swoje oświadczenia majątkowe. Z opublikowanych przez KPRM dokumentów wynika, że kilku nowych szefów resortów jest zadłużonych, do najbardziej oszczędnych zaś należy Maria Wasiak, która na koncie w banku ma 814 tys. złotych.

Nowy minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki jest właścicielem jednego domu i dwóch mieszkań. Ma też trzy auta - chryslera Grand Voyager, citroena C4 Picasso i opla Adam. Jedno z nich stanowi współwłasność z synem.

Obawy o naszą armię

Na naszej antenie zastanowimy się też, czy NATO jest w stanie wypełnić postanowienia ze szczytu w Newport.

W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że Polska powinna o to zabiegać. Dodał, że Polska powinna też martwić się o to, by nasza armia była sprawna, a nie tym, jak niemiecka prasa ocenia niemiecką armię.

Jak podał w ub. tygodniu "Der Spiegel", w przypadku ataku na któreś z państw bałtyckich Niemcy nie byłyby w stanie, wbrew wcześniejszym obietnicom, skierować do akcji 60 myśliwców Tornado.

Tygodnik napisał też w weekend, że wysocy rangą wojskowi wyrażają wątpliwości co do możliwości wdrożenia przyjętego na szczycie NATO Planu Działań na rzecz Gotowości (Readiness Action Plan), wskazując na organizacyjne i finansowe trudności. Według gazety NATO prawdopodobnie nie będzie w stanie wywiązać się z udzielonych na szczycie gwarancji bezpieczeństwa dla Polski i państw bałtyckich

Przyjęty w Newport Plan Działań na rzecz Gotowości to odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę oraz na zagrożenia związane z niestabilną sytuacją w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w tym postępy Państwa Islamskiego.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat