Przemysł odetchnął

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Zamówienia w przemyśle w lipcy były znacznie wyższe od oczekiwań

Po dramatycznym spadku w czerwcu nowe zamówienia w przemyśle w Polsce spadły w lipcu 2009 roku w ujęciu rocznym o 13,9 proc. W ujęciu miesięcznym zamówienia w lipcu wzrosły o 12,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji. Czerwiec był miesiącem bardzo silnego spadku zamówień, co mogło prognozować bardzo silny spadem produkcji w ostatnim kwartale tego roku. Nowe zamówienie spadły w czerwcu o 28,2 proc. licząc rok do roku, a miesięczny spadek wyniósł 9,7 proc.

W poniedziałek Eurostat ogłosił zaskakujące dane o wzroście zamówień przemysłowych w strefie euro. W czerwcu wskaźnik poszedł w górę o 3,1 procent wobec maja, podczas, gdy rynek oczekiwał wzrostu o półtora procent. To był największy skok od 19-tu miesięcy.

Jeszcze w maju zamówienia spadły o pół procent w ujęciu miesięcznym. Zamówienia w krajach 16-tki wciąż są jednak na dużo niższych poziomach niż przed rokiem. W czerwcu były one o 25 procent niższe niż rok temu. To wynik wyższy niż oczekiwano i lepszy niż ten zanotowany w maju, kiedy to wskaźnik spadł aż o 30 procent.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24