"Przekrój" ma nową naczelną

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.pl"Przekrój" ma nową szefową

Katarzyna Janowska została redaktor naczelną tygodnika "Przekrój". Ostatnio była publicystką tego tygodnika, wcześniej pracowała w "Polityce". Jej zastępcą będzie Juliusz Urbanowicz, który w przeszłości pracował m.in. dla "Wprost".

Informację o zmianach kadrowych w "Przekroju", który od września należy do Grzegorza Hajdarowicza, podał w piątek Presserwis.

Poprzedni naczelny "Przekroju" Jacek Kowalczyk zrezygnował z funkcji pod koniec grudnia 2009 r. Wraz z nim z Wydawnictwa "Przekrój" odszedł jego zastępca, Bartek Chaciński.

Katarzyna Janowska jako dziennikarka debiutowała w "Gazecie Krakowskiej". Wraz z Piotrem Mucharskim zrealizowała dla TVP dwa głośne cykle - "Rozmowy na koniec wieku" i "Rozmowy na nowy wiek" .Wśród ich rozmówców byli wówczas m.in. Czesław Miłosz, Stanisław Lem, Władysław Bartoszewski, Marek Edelman. Wybór rozmów ukazał się też w postaci książkowej.

Jest laureatką telewizyjnego Wiktora z roku 2000, oraz przyznawanej przez "Rzeczpospolitą" nagrody im. Dariusza Fikusa.

Magazyn z historią

"Przekrój" to jeden z najstarszych polskich magazynów: powstał w 1945 r. w Krakowie. Twórcą pisma i jego redaktorem naczelnym był przez 24 lata przybyły z Warszawy do Krakowa Marian Eile - dziennikarz, malarz i scenograf. Z "Przekrojem" współpracowali m.in.: Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Brzechwa, Kazimierz Wyka, Sławomir Mrożek, Jerzy Waldorff, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Błoński.

"Przekrój" do końca sierpnia 2001 roku był w rękach kieleckiego biznesmena Michała Sołowowa, właściciela kilku spółek giełdowych. Odkupił je wydawca "Vivy" i "Przyjaciółki" - szwajcarski koncern "Edipresse Polska".

Pod koniec stycznia 2002 roku redakcja pisma przeniosła się do Warszawy. Pierwszy numer pisma po przeniesieniu do stolicy ukazał się na początku lutego 2002 roku.

Radny, dziennikarz, filmowiec

W 2009 r. "Przekrój" od Edipresse odkupił Grzegorz Hajdarowicz. Jest on absolwentem Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, był dziennikarzem, krakowskim radnym. W 1991 roku założył firmę GREMI, specjalizującą się pierwotnie w dystrybucji produktów farmaceutycznych. Od 1996 roku GREMI wraz ze spółkami zależnymi zajmuje się inwestycjami kapitałowymi, restrukturyzacją przedsiębiorstw oraz projektami nieruchomościowymi.

Od kilku lat Hajdarowicz poprzez spółkę Gremi Film Production S.A. zajmuje się produkcją filmową. Jego ostatnią współprodukcją jest "City Island". Współprodukował też "Nightwatching".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl