Przegłosowane: drożeje olej napędowy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Tankować?... Może przerzucić się na benzynę?

Podwyżka tuż, tuż: posłowie przegłosowali podwyżkę opłaty paliwowej na olej napędowy. Jej wejście w życie spowoduje podniesienie cen na stacjach benzynowych o 16-17 groszy na litrze paliwa. Pieniądze z podwyżki mają trafić do Krajowego Funduszu Drogowego - prawie w całości...

Przedstawiciele rządu zapewniają, że pieniądze uzyskane z podwyżki zostaną przeznaczone na budowę dróg i autostrad. Z zaplanowanych na przyszły rok ponad 2 miliardów złotych dodatkowych wpływów zdecydowana większość ma trafić do Krajowego Funduszu Drogowego, mniejsza część do Funduszu Kolejowego.

Podwyżka wynika jednak z wymogów unijnych: kończy zgodnie z wymogami UE, minimalne opodatkowanie benzyny bezołowiowej wynosi 359 euro za tysiąc litrów, a oleju napędowego - 330 euro za tysiąc litrów.

My mamy jeszcze okres przejściowy, ale i tak od 1 stycznia 2010 r. opodatkowanie oleju napędowego nie może być niższe niż 302 euro za tysiąc litrów, a poziom 330 euro osiągnie 1 stycznia 2012 r. W przypadku benzyny stawka określona dyrektywą obowiązuje od początku tego roku.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24