Przegląd prasy: Szykuje się paraliż na warszawskim lotnisku

Najnowsze

tvn24Kontrole na lotnisku mają być dłuższe

Kontrolerzy bezpieczeństwa na lotnisku Chopina zapowiadają strajk włoski. Od niedzieli do końca grudnia mogą pracować trzy razy wolniej - informuje „Rzeczpospolita". 


Włoski strajk zamierzają przeprowadzić pracownicy firmy Konsalnet, która od czerwca tego roku obsługuje kontrolę bezpieczeństwa na Okęciu. To ich reakcja na obniżkę stawki godzinowej o 30 proc.

Operatorzy Kontroli Bezpieczeństwa zarobią teraz ok. 10–14 zł za godzinę.

To "niemal na pewno będzie skutkować obniżeniem jakości pracy i stworzy duże zagrożenie bezpieczeństwa na terenie portu im. Chopina" - napisali w liście do placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie kontrolerzy, zrzeszeni w Stowarzyszeniu "Okęcie 2013".

Zdecydowali, że od niedzieli wszystkie czynności kontrolne będą przeprowadzać w sposób niezwykle szczegółowy i drobiazgowy. W praktyce może to oznaczać, że pasażerowie trzy razy dłużej będą przechodzili przez bramki bezpieczeństwa.

"Nie dopuścimy do zakłóceń"

Rzecznik prasowy stołecznego lotniska nie chce komentować informacji o strajku. - Mam nadzieję, że Konsalnet porozumie się ze swoimi pracownikami. W naszej umowie z tą firmą jasno określone są standardy postępowania. Jeśli nie zostaną spełnione, umowa przewiduje kary - powiedział "Rz" Przemysław Przybylski.

I dodał: - W razie dużych utrudnień prawo daje nam możliwość zaangażowania do kontroli funkcjonariuszy Służby Ochrony Lotniska, więc na pewno nie dopuścimy do zakłóceń w funkcjonowaniu portu. Piotr Laskowski, dyrektor Biura Marketingu Konsalnet Holding, który o planowanym strajku dowiedział się od "Rz", przyznaje, że firma planuje redukcje płac.

- Jednak ich skala jest niewielka, a pracownicy byli informowani z wyprzedzeniem. Średnia stawka już po obniżkach nadal zdecydowanie przewyższa średnią w branży ochrony - stwierdził Laskowski.

Autor: MAC//bgr / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: tvn24