Przegląd prasy: Polski przemysł zawstydził Europę. Wrześniowe wyniki najlepsze w historii

TVN24 Biznes

ShutterstockPolski przemysł bardzo szybko wychodzi z kryzysu

Nasz sektor przemysłowy jeszcze nigdy w historii nie wytwarzał tyle, ile obecnie – informuje "Puls Biznesu". Tylko we wrześniu działające w naszym kraju firmy wyprodukowały towary za 101,6 mld zł, co jest najlepszym wynikiem w całej historii polskiego przemysłu.

Eurostat podał w środę, że we wrześniu 2013 r. produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 5,6 proc. rok do roku, wobec 2,9 proc. w poprzednim miesiącu. W Unii Europejskiej w trzecim kwartale 2013 r. silniejszą dynamikę odnotowano tylko w Słowacji i Rumunii. - Polski przemysł bardzo szybko wychodzi z kryzysu. Rosną nowe zamówienia eksportowe, dzięki czemu cały sektor przemysłowy doznaje ożywienia, co stopniowo ciągnie w górę całą gospodarkę - mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego

Towary za 101,6 mld złotych

Obserwowane w ostatnich miesiącach odbicie w polskim przemyśle sprawia, że pobiliśmy ostatnio historyczny rekord. W samym wrześniu działające w naszym kraju firmy wyprodukowały towary za 101,6 mld zł, co jest najlepszym wynikiem w całej historii polskiego przemysłu. - Siła polskiego przemysłu częściowo wynika ze słabości Grecji, Hiszpanii i podobnych państw. Część zagranicznych firm, widząc skalę niepokojów w tych krajach, przeniosła zamówienia do Polski, gdzie sytuacja jest stabilna, a ceny niższe - twierdzi Tomasz Kaczor.

Autor: kde//gak / Źródło: PAP, Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock