Przedsiębiorczy Polak mały

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Młodzi Polacy są bardziej przedsiębiorczy niż Amerykanie

Choć młodzi Amerykanie biją pod względem przedsiębiorczości młodych Europejczyków na głowę, honor tych ostatnich ratują Polacy i Bałtowie. O założeniu własnej firmy myśli prawie połowa z nich.

Zaledwie proc. Europejczyków w wieku 15 - 24 lat chciałoby założyć własny biznes w ciągu najbliższych 5 lat. W USA myśli o tym 42 proc. ludzi w tym samym wieku. W "starych" krajach UE aż połowa młodych mieszkańców nigdy nie zastanawiała się nawet nad otworzeniem własnej firmy. To dwa razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych - narzeka Komisja Europejska w poniedziałkowym raporcie na temat przedsiębiorczości młodych - Eurobarometr.

Unijne statystyki ratują Polacy i mieszkańcy trzech krajów bałtyckich. Połowa młodych Łotyszy, 48 proc. Polaków i Litwinów oraz 47 proc. Estończyków zadeklarowało ochotę założenia własnej firmy w ciągu najbliższych pięciu lat. Dla porównania, średnia w krajach "Piętnastki" to 28 proc.

Za największą przeszkodę w założeniu firmy 51 proc. młodych Europejczyków uważa strach przed bankructwem. 38 proc. obawia się niewystarczających dochodów. W USA młodzi też obawiają się porażki, tyle że w przeciwieństwie do tych ze Starego Kontynentu, nie boją się straty oszczędności i domu, ale raczej czasu i wysiłków na założenie firmy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24