Przedsiębiorcy z Lewiatana przyznali swoje nagrody

Najnowsze

Aktualizacja:

Właściciel i prezes firmy Asseco Poland Adam Góral i eurodeputowany Jerzy Buzek zostali laureatami "Nagród Lewiatana 2008", przyznanych przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych. Przyznano też dwie nagrody specjalne.

Nagrody specjalne PKPP otrzymali filozof i historyk filozofii prof. Barbara Skarga oraz ostatni żyjący przywódca powstania w Getcie Warszawskim Marek Edelman.

Nagrody wręczono laureatom w poniedziałek podczas uroczystej gali w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Konfederacja Pracodawców Polskich reprezentuje ponad sześć tysięcy firm, zatrudniających przeszło dwa mln pracowników.

Dla gospodarki i dla Polski

Adam Góral otrzymał nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego "za zbudowanie firmy będącej liderem na rynku, a zarazem wzorcem dobrych praktyk zarządzania, za otwartość i odwagę w realizowaniu wizji biznesowych oraz za działalność społeczną wspierającą rozwój kultury, sztuki i sportu".

Poseł do Parlamentu Europejskiego, były premier Jerzy Buzek odebrał nagrodę im. Władysława Grabskiego "za aktywną działalność w Parlamencie Europejskim na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności gospodarki oraz za skuteczne i pozytywne budowanie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej".

Za intelektualną odwagę i troskę o człowieka

Zarząd PKPP Lewiatan przyznał też dwie Nagrody Specjalne. Jedną z nich otrzymała prof. Barbara Skarga. Uhonorowano ją "za wykazywaną przez całe życie troskę o godność człowieka jako podstawową wartość demokracji, za intelektualną odwagę i przenikliwość oraz za wspaniały wkład w europejską humanistykę i kulturę".

Nagrodę Specjalną odebrał również Marek Edelman, , "za dawanie przykładu prawości i odwagi, szlachetności i rozumu, za lekcję, jak zachować godność w najtrudniejszych momentach i iść przez życie czyniąc dobro, za aktywny, głęboko humanistyczny stosunek do spraw współczesnego świata".

Lewiatan nagradza po raz piąty

Nagrody Lewiatana przyznawane są od 2004 roku. Konfederacja kontynuuje tradycję przedwojennego Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów Lewiatan, którego założycielem był Andrzej Wierzbicki. Nagrodę jego imienia PKPP przyznaje wyróżniającemu się przedsiębiorcy, który "nadaje styl polskiej przedsiębiorczości i kontynuuje jej najlepsze tradycje".

Z kolei nagrodę im. Władysława Grabskiego otrzymuje osobistość życia publicznego, która "w decydujący sposób przyczynia się do rozwoju przedsiębiorczości i wzrostu gospodarczego".

W poprzednich edycjach nagrody PKPP otrzymali m.in.: Leszek Balcerowicz, Jerzy Hausner, Lech Wałęsa, Danuta Hübner, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki, Grażyna Gęsicka, Wiesław Rozłucki, Jacek Socha.

Źródło: PAP, tvn24.pl