Przedsiębiorcy są dobrej myśli mimo burzy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESJest światełko w ciemnym tunelu kryzysu

Mimo tego, że ponad połowa polskich przedsiębiorców w pierwszym kwartale 2009 roku odnotowała spadek sprzedaży, to aż 44 proc. z jest zdania, że w drugim półroczu ich kondycja się poprawi - wynika z badań PKPP Lewiatan.

Według badań Lewiatana, wśród 358 losowo wybranych przedsiębiorstw w pierwszych czterech miesiącach 2009 roku sprzedaż aż w 54 proc. z nich. Średni spadek wyniósł 31 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku. Jednocześnie jedna trzecia firm musiała zwolnić część pracowników. Najwięcej zwolnień było w przedsiębiorstwach dużych i średnich, w branżach przemysłowych, transportowych oraz w sektorze magazynowym i łączności.

Będzie lepiej?

Mimo trwającego kryzysu przedsiębiorcy z nadzieją patrzą na drugie półrocze. Redukcje zatrudnienia planuje już "tylko" 25 proc. przedsiębiorstw. - Są dwie branże, które bardzo wyraźnie mówią o tym, że 2009 rok jest i będzie dla nich dobry. To jest handel hurtowy i detaliczny, tutaj firmy mówią, że do tej pory osiągały wzrosty, przychody ze sprzedaży, a także zwiększały zatrudnienie, a drugą grupą to są firmy związane z hotelarstwem i gastronomią - ekspertka Lewiatana Małgorzata Krzysztoszek. - Jeżeli jednak przed sejmowymi wakacjami nie zostanie uchwalony pakiet antykryzysowy, to wskaźniki wynikające z badania i optymizm części przedsiębiorców co do ich przyszłości, okażą się znacznie przesadzone - dodaje.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES